kutsal migfer

  • 2152
  • 67
  • 24
  • 0
  • dün

hasan cihat örter

--- spoiler ---

hasan cihat örter kimdir?

maalesef istanbul'un üsküdar ilçesinde müzisyenlerle dolu bir ailede doğdu ama bu bile kabiliyetsizliğine fayda etmedi. amcası, rebetiko sanatçısı buzukî erol örter'di ve kendisinden nefret ederdi. babaannesi piyanist olduğu için 3 yaşında piyano öğrenmeye başladı ve ilk tecavüz ettiği enstruman da piyano oldu. 6 yaşında buna keman da eklendi. bir yıl sonra, antonio doumesitch'in gözetiminde gitar derslerine başladı ve bu derslere beş yıl boyunca devam etti. antonio doumesitch o 5 yılı hayatının en karanlık dönemi olarak görmektedir.

üstad 12 yaşında küçük meyhanelerde grup çalışmalarına başladı ve sarhoş masalarında ileride gerçekleştireceği müzik katliamında deneyim kazandı.

1971 yılında üsküdar musiki cemiyeti'nde emin ongan’a silah zoruyla öğrenci oldu ve klasik türk müziği dersleri alarak bu sefer de türk müziğine tecavüz etmeye başladı, cemiyet fena karıştı. tamburi ercüment batanay ve besteci amir ateş, şeref çakar da üstadın klasik türk musikisi katliamında ona hiç istemeden yardımcı olmak zorunda kalmışlardır. cemiyetten 1974'te en genç öğrenci olarak siktir edildi. bir süre sonra türk halk müziği'ne ve bağlamaya sarmaya başladı ve tecavüz kaçınılmazdı. türk halk müziği ozanı şemsi yastıman da kendisine hoca olma talihsizliğini yaşadı. üstad türk halk müziği kuramı ve bağlama dersleri alarak müziğe tecavüz etme konusunda daha donanım sahibi oldu.

kadıköy ticaret lisesi'nden atıldıktan olduktan sonra, 1977 yılında berklee college of music'ten özel burs kazanan bir arkadaşının davetiyesini yürüterek amerika birleşik devletleri'ne gitti. amerika ile türkiye arasındaki ilişkiler dibe vurdu. anadolu ezgilerine klasik gitar ve çok sesli olarak katletme çalışmalarını master tezi olarak sundu.

belçika kraliyet konservatuvarı'nda müzikle eziyet alanında çalıştı ve 1980 yılında askerlik görevi nedeniyle türkiye'ye döndü. askerliğini tostçu olarak yaptı sonrası dönemde, 1983 yılından itibaren büyük orkestra ve stüdyolarda toplu müzik katliamı çalışmaları yapmaya başladı.

1982 yılından itibaren tacettin orturay production ile reklam ve belgesel, lale oraloğlu, seden kızıltunç, numan paknel ile de canlı orkestrayla tiyatro müziklerine tecavüz etmeye başladı.

1985 ve 2005 yılları arasında osman işmen ve turhan yükseler ile daha büyük orkestra çalışmalarında ve çeşitli sanatçıların albümleri için stüdyo kayıtlarında zorla yer aldı. özellikle, ahmet kaya, selda bağcan, ferdi özbeğen gibi sanatçıların birçok albümünde gitar çaldı, satışlar dibe vurdu millet aç kaldı.

anadolu ezgilerine klasik gitarla tecavüz çalışması ile dünyanın en boktan müzik firması sikko records'tan porselen tabak aldı. "gögeleme" serisi ile uluslararası müzik hırsızları kataloğuna girdi. "re-gögelemation" albümleri serisi ile türk saz eserlerini ilk defa new age formunda sikertti ve yediği bu halttan ötürü sony music'in uluslararası yasaklı albümler kataloğuna girdi. bu arada festival ve eurovision büyük orkestralarında solo çaldı, ülkede eurovision sendromunun başlamasına neden oldu.

2002 yılında mali sorunlar yaşayan örter bir takım kapkaç olayları ve oto teyp hırsızlıklarına karıştı, selamsız mahallesinde çingenlerle birlikte ot sattı. metin ersoy, timur selçuk, hayko ve nükhet duru ile çalıştı ve sırayla hepsinin kariyerini bitirdi. özel gitar dersleri verdi ve birçok yeteneksiz öğrenci yetiştirdi.

istanbul büyükşehir belediyesi kent orkestrası'nda 1990 - 1998 arasında 8 yıl gitarist kadrosunu işgal etti haybeden maaş aldı.

hasan cihat örter, 1996 - 1998 yılları arasında trt 2'de müzik ve bijon anahtarı, 1997 - 2000 yılları arasında da stv'de geceyi sikerten müzik programlarıyla televizyon ekranlarını işgal etti.

1995 - 1999 yılları arasında modern folk üçlüsü’nün üçüncüsü olarak görev yaptı. emel sayın'ı da aralarına alarak "istanbul anırtıları" albümünün aranjörlüğünü yaptı ve grup ile konserlerde avaz avaz çığırdı, konser salonunda izdaham çıktı insanlar salondan kaçmak için birbirini ezdi. emel sayın’ın da uzun yıllar sürecek olan ağlama krizleri böylelikle başlamış oldu. bu proje ile 7 şehirde yapı kredi bankası destekli konserler verdi, 8.inci şehire halk tarafından şehrin girişine kurulan barikatlar yüzünden giremedi halk adeta ikinci kurtuluş savaşını verdi. yaptığı onca hırtlık yetmezmiş gibi bu kez de "ışık doğudan yükselir" projesi ile bu sefer kancayı kürt militanlarına attı. güneydoğu anadolu'nun birçok şehrinde "türkiye'de müzik ve angutlaşma" konulu konser ve seminerler verdi. “teröristler kimi vuracağını iyi bilir”, “eğer istiyorlarsa kürtler kendi devletini kurabilir” gibi sözler ederek aynı zamanda tam bir hain olduğunu da tescillemiş oldu.

t.c. emniyet müdürlüğü polis teşkilatı ile "uyuşturucu ile kafa bulma" workshop ve konferansları yaptı, hakkari, yüksekova'ya kadar gitti şehrin girişindeki tabela önünde resim çektirip geri geldi.

hasan cihat örter, 1996 - 98 yılları arasında trt 2'de müzik ve bijon anahtarı, 1997 - 2000 yılları arasında da stv'de geceyi sikerten müzik adlı rezalet programlarına imza attı. bu programlarda uyduruk çin malı gitarlar dağıttı, bazı enstrümanı kaşla göz arasında hacılayıp taksim tünelde orijinal amerikan malı diye millete kaktırmaya çalıştı. siyasi düşünce ayırımı yapmadan birçok sanatçıyı, yazarı ve aydın kişiyi programına davet edip aşağıladı aklı sıra onlara üstünlük taslayacağım derken asıl kendisi rezil oldu. bu televizyon ve radyo programları insanlar tarafından nefretle karşılandı, bol bol lanet edildi.

türkiye'de ve üç beş afrika ülkesinde konserler verdi gelenlere bol bol küfür etti. özellikle gitar üzerindeki kabiliyetsizliği ve bestelerinin iğrençliğiyle taşak malzemesi oldu. adı kazara eskişehir'de bir parka ve üsküdar'da yaşadığı sokağa verildi, üsküdarlılar hatayı hemen farkedip işi düzeltseler de eskişehir’de kendisi tanıyan bir allahın kulu olmadığından sikine takan olmadı zaten parkı da köpeklerle şarapçılar işgal etti.

kendisine 2005 yılında ordu barosu tarafından fahri avukat olamayacak insan unvanı, 2010 yılında da fırat üniversitesi tarafından fahri bütünlemeye kalmış öğrenci ünvanı verildi.

2013 yılında, bolu, mudurnu, sünnet gölün'de sünnet oldu. mudurnu belediyesi ve iş adamı uğur türesin tarafından adına ,sahtekar hasan cihat örter yalağı, türkiye cumhuriyetinin 90. yılında açılmıştır.(yalak hem büyükbaş hem de küçükbaş hayvanlara uygundur.)

örter; birçok albüm, kitap, belgesel ve reklam müziğinin anasını bellemiş ve almış olduğu birbirinden uyduruk plaketleri ödül diye millete yutturmakta iki bine yakın hepsi birbirinden rezalet taklit beste sahibidir. albümleri 30 anaokulunda satışa sunulmuştur. üstadın yediği boklar bunlarla kalmayıp kendisi ayrıca 2000’li yılların başından itibaren internet aleminin en istikrarlı trolü olarak faaliyetlerine devam etmektedir.
--- spoiler ---

devamını okuyayım »