la bambina

  • 298
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 yıl önce

depresyon

eski fav'lanmış entrylere bakıp nostalji yaptığım bir anda, şu depresyona ne yazmışım neden birileri beğenmiş diye baktığımda aslında geçmiş gerçekliğimi gördüm. o günlerde depresyondan yeni çıkmış biri olarak yazdığım bu entryde yaptığım ve yapmak istediklerimi yazmıştım. hayatımda türlü iniş çıkışlar olsa da temelde sadık kalmışım. maddesi maddesine size söylediklerimi şöyle uyguladım:

1. haftada 3-5 gün arası mutlaka spordayım. farklı branşlarda spor yapıyorum. kardiyomu da güç egzersizlerimi de eksik etmiyorum. en önemlisi yaparken hedef koyuyorum ve ulaşsam da ulaşmasam da süreçten keyif almaya bakıyorum.

2. sevgiliyle çok mutsuzduk, ben ayrılmayı becerebilen bir insan değildim. benim yapamadığımı o yaptı, ben de itiraz etmedim. mutluydum çünkü sonuçtan. ilk günlerde hıçkıra hıçkıra yollarda ağladım belki, günlerce gözüme uyku da girmedi, işlerime de odaklanamadım. ama şuan ev daha huzurlu, gökyüzü daha berrak, hayat daha sevilesi. kendime odaklandığım, kendimi şımarttığım günlere döndüm.

3. iş yine boktan gitti ( o zamanlar iyi sanıyordum). ben de cesur davrandım ve komple meslek değiştirdim. bu radikal kararın zorluklarını yaşıyor olabilirim ancak yaptığım işi ve çalıştığım insanları seviyorum.

4. işle ilgili eğitim, özel hayatımla ilgili spor hedefleri koydum kendime. her ulaştığım hedef için çok çalışıyorum ve çok yıpranıyorum. ama hedefe ulaşmanın mutluluğunu da yaşıyorum. yaşım genç, hedefsiz ömür bitmek bilmez, bitince de yaşanmış olmaya değmez. belki seneye de kitap okuma hedefi koyarım kendime, bu sene fena boşladım.

5. vücudumda majör değişiklikler olmasa da yaklaşık o günlere göre 5-6 kilo verdim. bununla kalmayıp yağ kütlemi azaltıp kas kütlemi arttırdım. hala kilom var ama kendi bavulunu kendi taşıyan güçlü kuvvetli bir kadınım. artık bacaklarımın şişkoloğu da beni eskisi kadar üzmüyor. zayıflamaya devam edeceğim, ama mevcutla da çok barışığım.

6. farklı gruplara karıştım, tatillere gittim farklı insanlarla. hayatımı çok yoğunlaştırdığım için istediğim kadar vakit ayıramıyorum herkese ama bir yolunu bulmaya çalışıyorum. civarda çalışan arkadaşlarla şirket yakınlarında öğle yemeği en sevdiğim alternatif.

7. yoğun bir dönem geçirdiğimden dolayı sinema, tiyatro, konser, vb.'ne pek gidemedim, ancak yine biletix'i takip etmeye ve kendime etkinlik beğenmeye başladım. hatta uzak zamana da olsa kendime bilet aldım. umarım birileri o tarihte başıma düğün, dernek çıkarmaz.

8. güzel giyinme olayını bu ara pek yapamıyorum, rahat giyinmeye odaklanmış durumdayım. ancak sevgilimden ayrılıp kendime çeki düzen vermeye karar verdikten sonra giydiklerime, takılarıma, makyajıma varan ufak reformlar yapmış bulunmaktayım. örneğin renkli yüzükler takmaya, rujumu mutlaka sürmeye, giydiğim kıyafetlerimi daha özenli seçmeye gayret ediyorum.

9. mutsuz anlarımda sahte gülücük atmaktan kaçınıyorum. ama espri yapmaktan geri kalmıyorum. iyi dostlar edinmişim, mutsuz anlarımda mutsuzluğumu paylaşıp, sonra o anı geride bırakıp, üstüne bir de espri yapıp, kahkahalar patlatabiliyoruz.

10. sürekli öğrenme çabasındayım. yaş kaç oldu hala sınav hala ders. eğitimin yaşı yok ve sektör acımasız. kendimi bilgili tutmak ve sürekli öğrenmek zorundayım ki kariyerimde istediğim noktalara gelebileyim, daha rahat bir hayat sürebileyim. velev ki başaramadım, yine de sorun yok, çünkü ben öğrendim. öğrenmenin değerini çok iyi biliyorum.

11. sigarayı komple bıraktım, sadece ara sıra içerim, ama ertesi günü sigara aşermem. alkolde kendime sınırlar koydum, bazen kaçıyor sınır elbet ama evde alkol barındırsam bile ölçüm var. ölçerek içkimi koyuyor, tekrar dolaba gidip yenisini almıyorum. uyuşturucu zaten yok, arada geçmişte bir iki çılgınlık herkes yapmıştır, ama o günler geride kaldı.

12. belki bir müslüm'den nilüfer dinlermiş gibi hissettirmez dinlenilen ecnebi updıs müzikler, ancak modu yükseltirler. hem spor yaparken hem de iş yerinde eğlenceli şarkılar dinliyorum. müzik ruhun gıdasıdır, ben de o müziğin enerjisinden besleniyorum. ve hala evde müzik açıp çılgınlar gibi dans ediyorum. apaçiler yanımda halt etmiş.

13. kendime materyalizm açısından sadece kıyafet alıyorum ancak esas kendimi şımarttığım alan tatil. tatili yapmayı, tatili planlamayı seviyorum. bu nedenle gereksiz harcamalardan kaçınıp tatile o parayı yatırmaya çalışıyorum.

14. dışarıda yemek yemeyi minimuma indirdim, sosyalleşmek dışında genelde evde yemek yiyorum. toplu taşıma kullanmaya özen gösteriyorum. tatillere çıktığımda oda arkadaşına asla hayır demiyorum. pek çok bilet, kayıt, vb. ödemelerini erken yapmaya çalışıyorum. üstüme başıma bir şeyler alırken sezon ürünlerinden ziyade indirim dönemlerini takip ediyorum, önden araştırmalarımı yapıyorum.

elbet hayatımda iniş çıkışlar yaşıyorum, ama bir şekilde yönetmeye çalışıyorum. herkesin derdi kendine bunu da biliyorum. siz hayatınızda biri size tokat attı diye şiddet gördüm derken, sokakta yanınızdan geçen kız çocuğu belki yıllardır dayak yiyor, taciz ediliyor. kimsenin de bu konuda derdini sikmek çözüm değil.

hepimizin imkanları da eşit değil. bazılarımız ben kendime konser bileti aldım derken, kimisi burun kıvırıp ben de yat aldım diyebilir. ya da bazısı ablamın eskileri bana kaldı nihayet diyebilir. önemli olan içinde olunan durum ne ise ona göre çözüm yakalamaya çalışmak.

ve sen sevgili okur, hala bu satırları okuyorsan sen çıkış yolunu çoktan çizmeye başladın demek, azimlisin demek, sabrına teşekkür ederim.

devamını okuyayım »