ladini

  • 87
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 ay önce

renklerin algılanmasının öznel olabilme ihtimali

kendi araştırmam sonucunda büyük ihtimalle yoktur dediğim ihtimaldir.

daha önce verilen bilgilere yapılan yorumlara baktım cidden yazmak için yazan çok fazla insan bu başlık altına yazmış. bunun dışında 5 yaşından itibaren bunu düşünenleri takdir ediyor ama hala bilime yeni bir katkıda bulunmadıkları için derin bir üzüntü duyuyorum.

bilim insanı olmadığım için yada sayısal bir bölümde okumadığım için avam dilinden yazacam. öncelikle şunun ayrımını yapmak gerekir. burda konuşulan konu renklerin insanlara neler hissettiklerinden ziyade nasıl gördükleri. bunun dışında herkesin doğada var olan tüm renkleri görebildikleri konusunda hemfikiriz. anlaşamadığımız konu herkesin aynı şeyi mi gördüğü. renkler'in somut olduğu konusunda da sorun yok herhalde. (bkz: biz aslında yokuz) muhabbetini bu başlık altında yapmayalım. * şimdi olayımıza gelecek olursak;
ışığın olmama durumu siyah renk olarak tüm insanlarda görülür/görülecektir. tüm renklerin olması ise beyaz olarak ortaya çıkar. bu ikisine kimsenin karşı duracağını zannetmiyorum. şimdi olay burda başlıyor, siyahtan beyaza geçişe kadar her rengin belli bir sırası belli bir düzeni var, bu da ispatlanmış birşey. bende diyorum ki eğer her bir rengin belli bir sırası belli bir düzeni varsa bu tüm insanlık için aynıdır. şurda kafamız karışabilir; nasıl algılıyoruz? kare bir kutu var önünüzde bunu hem dokunarak hem görerek fark edebiliyorsunuz değil mi? ve dünyanın neresine giderseniz gidin ne isim verilmiş olursa olsun onun şekli bellidir ve herkes o kareyi kare olarak tasvir edecektir. ya da bir başka örnek çok tartışılan acı; elinizi kestiğinizde yada yaktığınızda eğer sinir uçlarınız zedelenmemişse hepiniz aynı şeyi hissedeceksiniz (acıdan zevk alanları tenzih ediyorum, o duygusal birşey) hepinizin canı yanacak ve bu bedeninizde somut olarak görülecektir. varmak istediğim nokta, bu kadar şey ortakken bunu nasıl ayrı düşünebiliriz?

vücudumuzda milyarlarca hücre, doku, organ vs var ve hepsinin işlevi belli, bunun yanında herkeste de aynı işlevi yerine getirmekte, beyin bile. bu küçük şeyler bile her insanda farklı olmadığına göre beynin maddi olarak algılaması da bence herkeste aynı olacaktır.

her insanın beyin gelişimi, algılayıcılar, kalıtsal sebeplerden vs ötürü ışığı/renkleri görme oranında küçük değişiklikler olabilir ama genel anlamda basit bir kırmızı herkes için kırmızı olacaktır.

renklerin insanın duygusal açıdan üzerindeki etkilerine değinecek olursak çağrışımları çok farklı olabilir. bu da zaten soyutluğa girer. ruh halini etkileyen birçok faktör vardır buna bağlı olarak türlü türlü düşünceler kurabiliriz. bu herkes farklı görebilir fikrine dayanak olamaz.

aksi düşüncesi veya sağlam argümanları olan lütfen yeşillendirsin. eleştiriye ve gelişime her zaman açığım.

devamını okuyayım »
28.03.2016 01:06