lahana corbasi

  • 1187
  • 0
  • 0
  • 0
  • 8 yıl önce

çalışan sikme odaklı işyeri

isim isim yazmak istemem. özellikleri hakkında bir şeyler yazıp işaret etmeyi yeğlerim. bu arada, "çalışan sikme odaklı işyeri" ile karıştırmayalım; ikisi bambaşka şeyler.

bu şirketlerin en bariz özelliklerinden biri, çalışanların haklarını arama çabalarıyla beraber başlayan şirketlerin kendilerini hukuk önünde garanti altına alma istekleridir. şöyle gelişir bu süreç; şirketler alacakları elemanlar için sözleşme hazırlarlar. sözleşmede her madde uzman kişiler tarafından her okuyanın analyamayacağı biçem ile çalışanını şirketin ihtiyaçları doğrultusunda muhtelif güç işlerde kullanma * imkanı kazanabileği, çalışanı karşısında kendisini hukuk önünde bariz üstün kılacak, yasalardaki boşlukları kendi lehine maksimum düzeyde kullanabileceği şekilde hazırlanır. çalışanın işten çıkartılması halinde her hangi bir hak telep edemeyeceği, hatta şirketin çalışanından hak(!) koparabileceği bir akit oluşturulur.

bunu genelde büyük şirketler yaparlar.

iyi bilirler ki, türkiye'de milyonlarca işsiz vardır. evine bir ekmek alıp gidebilmek için ne iş olsa yaparım diyebilecek kadar ihtiyaç sahibi olan insanların, kendilerini insan yerine dahi koymayan* sözleşmeye düşünmeden imza atabilecek olduklarını çok iyi bilirler. ve bu imkanlerını (!) kullanmayı ihmal etmezler.

ben şahsen bu şirketleri, çalışanını sikebilme odaklı görüyorum.

bir örnekle izah edelim; işten çıkarıldığınız zaman size hakkınız olan tazminatı vermeyen şirketiniz, önce sizin mahkemelerde sürünmenizi ister, kazanabilirseniz de davayı temyize götürerek ya da sizi bir de icra davası açmaya zorlayarak süreci uzatır da uzatır, ananızdan emdiğiniz sütü burnunuzdan getirerek bir daha onlara karşı dikleşmemeniz gerektiğini size öğretir. ortalama alacağınız 10.000tl için senelerce sizi mahkeme koridorlarında süründürüler ki, diğer çalışanlarına ibret olsun diye... mahkemelerin geç işlemesini avantaj olarak kullanırlar buradada.

ey gidi ey... bunların özellikleri saymakla bitmez.

devamını okuyayım »