landrovalmt

  • 240
  • 4
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

sigarayı bırakmak

dün itibariyle tam 1 hafta önce gerçekleştirdiğim eylem.

buradan okuyacaklara kendi yöntemimi anlatmak istiyorum. klasik şeyler yazmayacağımı baştan söyleyeyim. bende işe yaradı şu ana kadar. umarım sizde de yarar ya da kendi yönteminizi geliştirmenizde yardımcı olur.

öncelikle nasıl bir içici olduğumu anlatayım. 38 yaşındayım. yaklaşık 22 yıldır aktif olarak içiyordum. son 2 yıllık dönemde mentollü sigara içmeye başladım. günde yaklaşık 1-1,5 paket civarında içiyordum. daha önceden de birkaç bırakma denemem oldu. hatta bir seferinde 2 yıl içmedim. 6 ay veya daha kısa süreler bıraktığım da oldu.

bu seferkinin diğerlerinden farkı var. artık hiç içmeye niyetim yok. kafamda öyle tasarladım. 3 aydır bırakma konusuna kafa yoruyorum. bunu rahatlıkla söylememdeki neden artık benim için bu işin bitmiş olmasıdır.

hazırlık aşamasında kendime bazı sorular sordum sırasıyla:

1- sigarayı neden içiyorum?

kişiden kişiye değişen ama ortak paydası da çok olan bir sürü cevabı olan bir soru.

sevdiğim için,
sosyalleşmek için,
alışkanlıktan...

bu cevapları bulduktan sonra sigarasız da bunlara yapabildiğim hayatımın bir dönemi vardı kısmına geçtim. 16 yaşıma kadar sigara içmedim, ot da değildim. sosyalleşebilen, başka alışkanlıkları olan ve bunları seven, isterse odaklanabilen, yani sigaraya bağlanabilecek her türlü olumlu özelliğin aslında onsuz da yapılabileceğini/olabileceğini tek tek tespit ettim.

2- içtiğim sigaradan gerçekten zevk alıyor muyum?

yalan söyleyecek durumum yok. zaman zaman zevk aldığım sigara içme anlarım oldu. ama geneli zevk almadan içtiğim sigaralardan oluşan bir içme alışkanlığım var.

şöyle ki sabah kalkıp işe gidene kadar yaklaşık 2-3 tane sigara içiyordum. bu zevkle açıklanamaz. çünkü kahvaltı yok, çay yok, kahve yok... evden araba ile gidilen 25 dakikalık bir mesafede yakılan 2-3 dal sigara var sadece kuru kuru. ağız pas gibi, üst baş, araba leş gibi... neyse... burada sadece geceden açık kalan nikotin ihtiyacını kapama zorunluluğu var. olayın kölelik kısmı yani.

kahvaltıdan sonra yaklaşık 8.15 gibi çay ile içilen ilk sigara fena değil mesela zevk açısından. ama yine de o saate gelene kadar yakılan 4. dal olduğu için zevki olması gereken kadar değil. ayrıca ben genelde işlerim bölünmesin diye her kalktığımda en az 2 dal içerim. yani 06:15 - 08:15 arasında 5 dal içmiş olurdum. 2 saat için 1/4 paket. korkunç bir rakam. kısmi bir zevkle içilen ise sadece 1 adet. kalanı hamallık.

sonrası da çoğumuz ile benzer. kahve ile, yemekten sonra vs. ama genel olarak gün içinde zevk ile içtiğim sigara sayısı 3'den fazla değil. kalanı el alışkanlığı ve nikotin köleliği.

bunu şu şekilde test ettim 2 ay önce. evde hafta sonu mal gibi oturacağım. planım bu. cumartesi ve pazar da zorunlu durumlar haricinde koltuktan kalkmaya niyetim yok. her şeyimi hazırladım. sigara stoğum, alkol stoğum olması gereken seviyede. akşam yemek zaten online söylenecek. problem yok. kahvaltılık ve öğlen atıştırmalık muhtelif gıdalar da hazır. yani evden çıkmamı gerektirecek hiçbir durum yok. o hafta sonu 2 günde 4 paket sigara içtim. ertesi hafta sonu ise bunu test etmeye karar verdim ve çok ufak bir değişiklik yaptım.

sigara paketini, küllüğü ve çakmağı yanıma almadım. mutfak balkonuna bir köşe hazırlayarak oraya bıraktım. canım sigara istediğinde kalkıp mutfağa gittim. balkonda içtim ve salona döndüm. 2 günde toplam 1 paket bitmedi. aynı miktar alkol, aynı aktiviteler (veya aktivitesizlik diyelim) ile yaklaşık 15 adet sigara içtim 2 günde.

buradan şu çıkarımı yaptım. benim 1 gün içinde gerçekten nikotin ihtiyacım için içtiğim sigara sayısı ortalama 7-8 adet gibi bir rakam. üzerine tükettiğim her sigara lüzumsuz. yani aslında ben günde 1-2 pakete bağımlı değilim. 7-8 adete bağımlıyım.
kurtulmam gereken bu 7-8 adet.

3- artık son soruya geldim. bu 7-8 adetten nasıl kurtulurum?

cevap çok basit.
iç-me-ye-rek

burada kendinizi kandırmayın. yok beyin olarak hazırlanacakmışım da, yok psikolojik destek alacakmışım da, azaltarak bırakacakmışım da, nikoktin sakızı falan filan hiç girmedim bunlara. ortada bir problem var. ve bu problemin tek çözümü var.

içmemem gerekiyor. içersem problemim devam edecek. içmezsem de devam etmeyecek. bu kadar net. bu kısmı uzatmanın anlamı yok. nasıl ki tek tek içerek bağımlı olduysam, içmeyerek de bağımlılıktan kurtulacağım.

şimdi bırakma sonrası benim 1 haftam nasıl geçti onu anlatayım.

iki türlü kriz anım var. onu tespit ettim. birincisi gerçekten elimin ayağımın çekildiği ve çok şiddetli istek duyduğum anlar. en fazla 3 dakika kadar sürüyor. günde 5 kereyi de geçmedi bu ilk haftada. ortalama 3 kere falan oluyor. 4-5 nadir...

ikinci kriz anı daha hafif. anlık bir istek gibi 30 saniye ile 1 dakika arası sürüyor.

ikisinde de benzer yöntem kullanıyorum. hafif olanda hemen ofis içinde veya evde hızlı hızlı bir tur yürüyüş ve 1-2 bardak su içmek anı geçiriyor.

ağır olanda ise tuvalete kaçıyorum telefonu alıp. facebook, instagram falan takılıyorum 5 dakika. geçiyor. giderek de azalıyor frekans. dün 2 kere oldu bu şiddetli olan kriz.

yeme ve kilo alma kısmı için şunu söyleyeyim. ben 110 kiloydum. tansiyon ve şeker hastası adayı olduğum için kilo vermem gerekti yaşadığım sıkıntılar nedeniyle. 102 kiloya kadar düştüm 3 ayda. kendi yöntemlerimi kullandım. her şeyi de yiyorum ama azalttım baya porsiyonları. sigarasız dönemde ise yeme isteği artıyor. ama tutuyorum kendimi. öyle diyeyim.

inşallah birkaç kişiye yardımcı olabilmişimdir. bırakın, bıraktırın.

2. hafta editi: her şey yolunda gidiyor. bayram tatilinin de devreye girmesiyle 3 kilo aldım. rutin beslenmeye dönünce yine aşağı yönlü hareket başlar. spora da başlayacağım (ağır bir şey değil, yürüyüş ve ardından açma germe falan). istek kısmı daha iyi. hafif istekler oldukça azaldı. ağır istekler de 2 günde 1'e falan düştü. dikkat bile etmiyorum artık ne zaman en son canım istedi diye.

3. hafta editi: sıkıntı yok. 2-3 günde bir bir istek geliyor. kolayca bertaraf ediyorum. dün rüyamda sigara içtiğimi gördüm gerçi :) çok üzüldüm rüyamda, gitti bütün emeklerim diye. nefes alışım ve tat almamda bariz iyileşme var. kahveyi çok severim. ancak sigara içerken kahveyi sadece sigara yakmak için içtiğimi anladım. şimdi tadına vararak içiyorum doya doya.

devamını okuyayım »