lattekopugu

  • 202
  • 2
  • 1
  • 0
  • geçen hafta

türkiye neden güney kore olamadı sorunsalı

sebebi güney korelilerin türklere göre daha çalışkan olması ve daha mantıklı yatırımlar yapmalarıdır.

1 yıl güney kore’de okudum. aldığım dersler güney kore ekonomik mucizesinden bahsetti hep.

öncelikle sebep kesinlikle eğitim veya din değildir. güney kore’de hakim bir din olmamasına rağmen (özellikle 80lerde artan hristiyanlaşmayı saymazsak) kültürleri bizden daha baskıcı ve daha muhafazakar. gangnamda kliniği olan bir doktor(yani ülkenin üst eğitimli tabakasından biri) en basitinden kızının üniversite okurken ayrı eve çıkmasını istemiyor mesela. yurtta kalmasını istiyor. oğluna bir şey demiyor ama. yine aynı aile oğullarının yabancı biriyle sevgili olmasından hoşnut değil mesela. (evet beni istemiyorlar *)

eğitime gelirsek, savaş sonrasında türkiye eğitim müfredatı japonya örnek alınarak hazırlanıyor. kore de aynı şekilde müfredatını japonyayı örnek alarak hazırlıyor. yani aynı şeyleri öğreniyoruz üniversiteye kadar. hatta şöyle belirgin bir fark var. kore’de öğrenciler derse katılmaz. öğretmen tüm ders anlatır, sorusu olan teneffüste sorar. bizdeki gibi tartışmaların bol olduğu, uygulamalı dersler yok yani.

iki ülkede de üniversite sınavı zorlu ve rekabetli geçiyor. ancak dediğim gibi koreliler genelleme yaptığımızda daha çalışkan oldukları için bu sınava tüm eğitim hayatları boyunca türklere kıyasla daha çok çalışıyorlar. türkiyedeki en zeki öğrenciler bile ödev yapmazken korede anlama kabiliyeti en düşük öğrenci bile o ödevle uğraşır. yani çalışkanlık.

şahsi gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim ki korede ezbere dayalı bir eğitim var ve koreliler 46362728 saat çalışıp her şeyi ezberliyorlar. ancak critical thinking denilen düşünme becerisi gereken derslerde çuvallıyorlar.

pisa testine öğrenciler nasıl seçiliyor bilmiyorum ama iyi öğrencilerini seçtiklerini düşünüyorum. türkiyedeki fen lisesi, eski anadolu lisesi öğrencileri de pisa testinden ilk 10a girecek skorlar almayı başarırlar adım gibi eminim. ama bizde neye göre seçiliyor bu öğrenciler bilmiyorum.

diğer konu ise yaptıkları yatırımlar...

öncelikle şunu söyleyeyim. kore’de kore malı kullanılır. daha pahalı olmasına rağmen et yerken bile kore eti yerler. zaten teknoloji mağazalarına girdiğinizde de ürünlerin en az %80i kore malıdır. bizdeki gibi marka çeşitliliği yoktur. telefon için mesela samsung lg iphone dışında satılan marka görmedim. bilgisayar için de hep lg ya da samsung kullanıyorlar. araba da aynı şekilde. hyundai veya kia. yabancı arabalar çok pahalı.
biz ise türk malıysa kötüdür diyip daha pahalı olan yabancı markaları kullanıyoruz. aferin bize.

daha önceki entrylerde de bahsedilmiş, ben de söyleyeyim. kore savaş sonrasında ithal mallara vergi, limit vs koyuyor ve halkı kore malı almaya teşvik ediyor. şu anda bile yabancı çiftçinin gelmesi yasak mesela ülkeye. kore’de zaten tarım için çok fazla alan yok diye yerli çiftçiyi korumak istiyorlar. ayrıca lg samsungun ilk yıllarında, diğer şirketlerde de aynı şekilde, insanlar gerçekten çok çalışıyor. öğretmenimiz bu gelişme sürecinde haftada 80 saat çalışma ortalaması olduğunu söylemişti. dünyada ortalama çalışma süresinin 40 saat olduğunu düşünürsek iş gücünün iki katına çıkması gibi bir şey oluyor bu. e haliyle büyüme hızlanacak. bizde ise teoride 8 saat çalışılır günde ama onun 1 saati geç gelme erken çıkmayla heba olur. 1-2 saati kahvaltıdır yemeğe az kalmıştır öğlen yemeğidir ona gider. 1 saat dedikodu yapılır. 1 saat de ay çok çalıştık kahve içelim molasına gider. verimlilik çok düşüktür yani.

bir de koreliler koreyi çok iyi pazarlıyorlar. busandaki gecekondu mahallesini (bkz: gamcheon) renk renk boyayıp sağına soluna şirin kafeler resimler yapmışlar mesela ve bu bölgeyi busanın en büyük turist noktalarından biri haline getirmişler. samimi olarak söylüyorum ki türkiye turistik açıdan dünyanın en değerli 5 ülkesine girer. hem tarih var hem iklimi güzel hem doğası güzel hem kültür çok zengin hem de yemekleri muazzam. ama bizde en fazla taksiye binen turisti nasıl kazıklanırım diye düşünülüyor. şu ülkeyi korelilerin eline verseydik kore dünyada ilk 5e girerdi.

son olarak da korelilerin dünya görüşü en azından üniversite öğrencilerince bir kıyaslama yaparsam bize göre daha dar. bi amerikayı biliyorlar ve amerikaya özeniyorlar. onun dışında kardeş ülke dedikleri türkiyede ne dil konuşulduğunu bilmiyorlar. bize çoğu insan rusça mı konuşuyorsunuz diye falan sordu. siz japonca mı konuşuyorsunuz diye sordum ben de mors oldular tabii japonya koreyi daha önceden işgal etmiş olduğu için. bizi ciddi ciddi arabistan falan sanıyorlar. dünyanın diğer ülkeleri hakkında da çok bilgileri yok ne yazık ki.

tabi yeni nesil yavaş yavaş gelişiyor ve daha açık bakıyor dünyaya.

sonuç olarak kore elindeki kaynakları verimli kullandığı için türkiye ise kocaman bi potansiyeli hiç ettiği için şu an türkiye bir güney kore olamamıştır.

devamını okuyayım »