lazar wolf

  • azimli
  • iç güveysinden hallice (31)
  • 2190
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

mesafeyi beğenmeyen taksici

az kazanan taksici yoktur. taksiciler taksiye binenlerin ekseriyetinden daha zengindir. istanbul'da bir taksi fiyatı 600,000 liradan başlıyor. havaalanında 1 milyon lira taksi plakası. ankara'da fiyatlar o kadar değil, ama 400,000 liraya taksi plakası var diyin bugün alırım, o kadar yüksek fiyatlar. kaçınız hayatınızda bu parayı gördü veya görecek?

bu kadar zengin ve bu kadar çok para kazanıyor olmalarıdır sizin 10 liranızı beğenmemelerinin sebebi.

ilk açışta 3 liraya yakın para yazıyor o taksi, gerçekten ihtiyacı olsa taksicilerin paraya, uzun değil kısa mesafe taşımacılık yapmak isterler, zira kısa mesafe daha kârlıdır.

ama abiler zengin, istiyorlar ki iki adam taşıyıp 200 lirayı cebe atıp yatsınlar.

en son taksi tahsisatı 1987'de yapıldı. istanbul ve ankara'ya onbinlerce yeni taksi tahsisatı yapmanın zamanı geldi de geçiyor.

yoksa çok surat çekeriz kısa mesafeyi beğenmeyen taksici modellerinden. 20000 tane daha taksi olsun da bir görün nasıl oluyor...

ek: mecidiyeköyden gebzeye gidecektim zamanında bir kere, adam yarı yolda vazgeçti, o kadar direksiyon sallayamam bir de geri dönüşü var bunun diye. zengin abi adam işte, doymuş, senin benim parama muhtaç değil. sonra neden korsan taksiler var diyorlar. çok normal, piyasa işliyor.

ek 2: kenjin der ki onlar taksi sahibi değil şöför.

şöförler
a. istanbul için 3000-3500 tl ankara için 2500 tl aylık kirayla kiralıyorlar taksiyi. eğer bu parayı çıkartmak isteseler kısa mesafeyi severler. kısa mesafede daha çok kazanılır zira. demek ki rahat rahat çıkartıyorlar ki kısa mesafeyi beğenmiyorlar.

b. maaşla da çalışıyor olabilirler, bu durumda kısa mesafe ağam uzun mesafe paşam olmalı, maaşı değişmiyor neticede. surat asmaları gene anlamsız.

devamını okuyayım »
20.11.2012 10:24