le fate ignoranti

  • leziz (652)
  • 556
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 ay önce

bugün bayram

bugün çok fena koyan şarkı olmuştur. ailesinden, sevdiklerinden uzak geçirilen bir bayramda iyice anlıyor insan bayramda erken kalkmanın ve anneyi üzmemenin gerekliliğini. gerçi ben ramazan bayramını kurban bayramından daha çok severdim ama olsun bayram bayrammış.

bir kaç sene öncesine kadar nefret ederdim bayram geleneklerinden, hiçbir muhabbetim olmayan akraba gezmelerine çoğu zaman hasta ayağına yatarak gitmezdim, kaldıramazdım samimiyetsiz hal hatır sormaları ve de gülümsemeleri. diğer taraftan telefon rehberimde duran ama senelerdir görüşmediğim kişilerden bayram mesajı almak itici gelirdi. kontörü boşa harcamak gibi gelirdi bana hele bu mesajlar hiçbir kişisel düşünce ya da duygu içermeyip kalıp mesajlardansa.

ne yapıyordum ailemle geçirdiğim bayramlarda peki, sabahın köründe ev ahalisiyle beraber kalkmayıp annemin sitemlerine rağmen kahvaltımı öğlen 12 de yapıyordum, kardeşime bütün gazeteleri aldırıp akşama kadar televizyon, gazate, çikolata-şeker takılıp, bulmaca çözüyordum. eve gelen çocuklara bile kapı açmaya üşenen birisiydim. elimi katiyen öptürmez, hemen anneme havale ederdim bu çocukları. ablam ve abimle geyik yapmak, annemin eski bayram anılarını dinlemek hoşuma giderdi, babamın annemin yaptığı bayram tatlılarını eleştirmesi ise en çok güldüğüm anlardı. bir kaç arkadaşımla telefonda konuşup gülüşürdüm, üff çok sıkıcı evet bir an önce tatil bitse de şehre dönsek diye dert yanardık birbirimize.

bu bayram ise gidemedim ailemin yanına, bütüm arkadaşlarım da maddi ve manevi olarak uzaklarda. ailemle telefonla konuşup hüzünlendim. kimseden bayram mesajı almadım. sabahtan akşama kadar internetteydim, arada film izledim, hemen izlenmek üzere dexter ın yeni bölümünü indirdim. bir de yemekteyiz izliyorum o kadar. aslında hayalini kurduğum bayram gibi gözükebilir ama hiç beklediğim gibi olmadı, akraba gezmelerini bile özleyeceğim aklıma gelmezdi. çok hüzünlüydü bayramın ilk günü kısaca.

kendi kendime gaza gelip azıcık bayramı hissedeyim, üzülmeyeyim diye dolaba depoladığım abur cubur (çikolata, cips) bile bitti be çok bereketsizmiş. oysa evdeki şeker tabağı hiç boşalmazdı.

devamını okuyayım »
08.12.2008 22:11