learness

  • 884
  • 1
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

thriller

thriller bi istatistik öbeği ile çevrilidir. tarihteki en büyük albüm, piyasaya ilk sürüldüğünde 40 milyondan fazla satmıştır. 1983' ün ilk yarısında ayda bir milyon adet üretilmiştir. dokuz şarkısından yedisi hit olmuştur.

genel olarak off the wall kadar sağlam bir duruşu olmasa da, bazı özenli pop, rock ve r&b kaynaştırmaları bu örneği bile ötesine geçmeyi başarmıştır. albüme adını veren inanılmaz derecede yavan şarkıyı göz ardı edin ( birinci yüzün sonunda albümün canını kurutan bir şarkıdır bu ) ve tartışmasız şaheserlere odaklanın.

funk açılış şarkısı wanna be startin' somethin, 'off the wall' ın don't stop till you get enough' ı ile aynı işlevi görüyor. jacko' nunu hiperkinetik kısa çığlıkları için minimal, riff temelli bir altyapı. aynı zamanda manu dibango' nun soul makossa şarkısından da ciddi bir ''ödünç'' alma durumu söz konusu ( jacko' nun avukatları işi mahkemeye taşımadan yüklü bir uzlaşma bedeli ödemişlerdi bunun için ).

diğer taraftan beat it' in kılı kırk yararak ortaya çıkarılmış funk-rock' ına bayılırsınız ( eddie van halen' ın gitar solosu 50 farklı denemeden kesilerek ve birleştirilerek yaratılmıştır ). human nature ise öylesine bir dijital balattır ki, miles davis tarafından coverlanmıştır.

ancak asıl yıldız billie jean' dir. şarkıda yavaş yavaş sizi saran elektronik bir bas melodisi derinizin altına nüfuz ederken, gizemli sözler sizden beş parasız, tek başına bırakılmış anne yerine, paranoyak milyoner süper yıldızın tarafını tutmanızı ister. thriller' ın geri kalanı gibi, bu şarkı adaylar boyunca teknoloji harikası cihazlarla titizlikle yaratılmış makine işi poptur, fakat havada kalan tek bi nota bile yoktur.

devamını okuyayım »