lebensabschnittpartner

  • 409
  • 3
  • 1
  • 0
  • 5 gün önce

pi sayısının evrenin bütün sırlarını barındırması

tamamen deli saçması zırva.

pi matematikte önemli bir sabittir, doğru. bu önemi de e ve i ile birlikte düşünüldüğünde gelir, kendisi exponential fonksiyonun frekansını gösterir, ve exponential fonksiyon (türevi kendisine eşit olan fonksiyon) matematikteki en önemli fonksiyondur. bununla bilrikte pi'nin ondalık açılımının hiçbir önemi yoktur.

tekrar edeyim: pi'nin ondalık açılımının hiçbir önemi yoktur.

bu konuda ortaya atılmış tüm iddialar saçmalıktan ibarettir, herhangi bir bilimsel tabanı yoktur.

pi'nin ondalık açılımının tekrar etmiyor olmasının da bir anlamı yoktur. ondalık açılımı tekrar etmeyen birçok (sonsuz adet) sayı vardır ve bunların da bir anlamı yoktur. örneğin 2'nin karekökü de 1.41421356 diye devam eder ve o da tekrar etmez. şimdi kök iki evrendeki tüm bilgileri barındırmış mı oldu? benim bu yazıyı yazarken baktığım monitor 24 inch; ama aslında tam 24 de değil, 24.0123679154 diye devam eden bir uzunluğu var ve görünüşe göre tekrar etmiyor. şimdi benim monitör evrenin tüm sırlarını mı barındırıyor?

cevap hayır. reel sayılar tanım gereği hassaslığı sonsuza kadar giden sayılardır ve bunların neredeyse tamamının ondalık açılımı sonsuza kadar bir pattern göstermeden yazılabilir. çok çok az bir kısmının belirli bir patterni vardır, onlara da özel isim veriyoruz zaten. tam sayı diyoruz mesela.

kısaca pi'nin ondalık açılımı sihirli bir şey değildir. pi'nin ondalık açılımının herhangi bir önemi yoktur. bu konu üzerinde tartışmaya değer bile değildir. içinde de bir sır mır barındırmaz. götümüzden sır uydurmaya gerek yok.

devamını okuyayım »
20.05.2017 03:26