lebensabschnittpartner

  • 439
  • 4
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

python

birçok kullanıcı için aslında yavaş olmayan dil.

yazdığım kodun istediğim sonucu 0.0005 saniyede vermesi ile 0.005 saniyede vermesi arasında fark yok yani.

araba da böyle mesela:

benim 2004 model c sınıfı arabam son model bir ferrari'den yavaş mı? istanbul'da değil abi. ikimizin de hızı önümüzdeki arabayla sınırlı. arkadaş arada geceleri sırf hava atmak için tem'de hız yapabilir, ama günlük kullanımda hızlarımız aynı.

üstüne benim arabamın şöyle üstünlükleri var:

- daha az yakıyor.
- bakım masrafları az.
- benim araba ferrari'den yüksek, kasislere girerken üç buçuk atmıyorum, yol değiştirmiyorum.
- diyelim benim araba için bile saçma sapan yüksek bir kasis var, lan en fazla altı değer nolacak diyorum.

daha da sayılır aslında da yeter bu kadar. bu arada bakınca ferrari'nin benim arabaya türkiye'de hiçbir yerde bir üstünlük sağlaması mümkün görünmüyor, sonuçta hız sınırı 120 ve benim araba da rahatlıkla 120 yapıyor. buna karşılık bir toyota hilux'un üstün olacağı yerler var, sıkışık trafikte kaldırıma filan çıkmak istesen çıkar mesela. (o hayvan sen misin demeyin, trafikte kaldırıma çıkmıyorum tabi ki ama programlama yaparken aslında arada yapılır böyle şeyler.)

aynılarının programlamadaki karşılığı şöyle:

- daha az kod yazılıyor.
- bakım masrafları az. (burası her zaman doğru değil aslında, sonra bi ara tartışırız.)
- kodlar nispeten basit, farklı bir iş yaparken üç buçuk atmıyorum. (illa ki her şeyi objectlere sığdırmam gerekmiyor, istediğim gibi kod yazıyorum.)
- diyelim saçma bir iş için kod yazmam gerekti, hızlıca başlayıp bir prototip üretebiliyorum. en kötü ihtimalle çalışmaz, yenisini yazarız.

şimdi hakkını yemeyelim, hızın çok önemli olduğu yerler var. portable olmanın çok önemli olduğu yerler de var. java bunları çok güzel sağlıyor. lazım olunca kullanmak lazım.

örnek: google arama motoru en başta python'da yazılmış. sonra hız lazım olunca c++ ile tekrar yazmışlar. güzel, olması gereken de böyle.

devamını okuyayım »
24.12.2015 09:57