legally hot

  • 203
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 yıl önce

27 ekim 2005 fransa göçmen ayaklanması

demokrasinin beşiği diye lanse edilmekten büyük memnuniyet duyan, şovalye edasıyla demokrasi ve insan hakları diye ayaklanmayı kendisine görev edinmiş bu ülke bu değerlerin kendisi için sadece teoride kaldığını bu olaylarla göstermiştir.

yüzyıllar öncesinde kendi çıkarları uğruna yaptıkları sömürgecilik bugün bir silah olarak dönüp yine kendilerini vuruyor. hem de göz bebekleri, dünyadaki en "güzel" şehir paris'in banliyölerinde. dünyada insan hakları savunuculuğunu milli görev olarak benimsemiş bu insanlar, yüzyıllar önce köle olarak getirdikleri, güzelim afrika'larını, doğal zenginlikleri ve insani değerlerini çaldıkları, günümüzde bir kısmı yaşlanan nüfusa karşı kalifiye işgücü olarak kullanılan göçmenleri ayaklanma noktasına getirdikleri halde gene de derslerini almıyorlar. içişleri bakanı ve devlet başkanlığının en büyük adayı ayaklanan insanları "haydut" ilan etti.

bize kürt sorunuyla ilgili ne yapmamız gerektiğini anlatan bu devlet paris'in ortasında yüzbinlerce insanın hayvan gibi yaşamasına ve muamele görmesine aldırış etmediği için bugünkü durum ortaya çıktı. "sosyal" devleti ortaya atanlar bugün sosyal olamadıkları için bu durumdalar. gözlerinin önünde yüzbinlerce insanın göçmen oldukları için gecekondularda yaşamalarına, polis tarafından kötü muamele görmelerine, eğitim ve sağlık hizmetlerinden diğer "vatandaşlara" göre berbat şartlarda faydalanmalarına ve toplum tarafından dışlanmalarına gözlerini kapadıkları için öfke hakan albayrak'ın şiirinde dediği gibi uyuşturucuyla bastırılan ve gecekondulara hapsedilen öfke açığa çıktı.

devamını okuyayım »