legiogemina

  • azimli
  • anadolu çocuğu (333)
  • 2433
  • 32
  • 3
  • 0
  • dün

sözlükçülerin ilk aşkları için yaptıkları

çocuğum, bilecik'teyim. şehirde bir tane pastane var ve hiç unutmam pastanecinin çok güzel bir kızı var. çocuk halimle deli gibi seviyorum. aynı ilkokula gidiyoruz ve lakin kız bir asker çocuğuna aşık, çocuğun ismi utku. güzel gözlü kızımızın ismi ise selda. benim ufak beynim, aşkın verdiği ilüzyon haliyle "selda" ismini "sevda" ismiyle bir tutuyor ve aklımı yitirmem için epeyce uğraşıyordu. haftalık harçlığımı kuru pastaya, poğaçaya yatırdığımı gören annem dertleniyor, hiç sevmememe rağmen bana çok sağlam kahvaltılar hazırlıyor ve okula beni öyle gönderiyordu. utangaç bir gerizekalı olduğumdan, "ben bu pastanecinin kızına yanığım gözü yaşlı anam, işe gitmeden bir de bana kahvaltı hazırlamak için uğraşma" diyemiyordum. bir gün ersin diye bir arkadaşımı da aldım, okulu o gün kırmak için çocuğu ikna ettim. amacım abbaslık tepelerine doğru gidip selda'nın çok sevdiği çağla bademlerden bir kese dolusu toplamak ve onun kalbini bu küçük, ekşi ve açık yeşil ürünle kazanmaktı. planım bana akılcı ve başarıya mahkum gibi gelse de, ersin'in çağlaları niye topluyor oluşumuzu sormasıyla birlikte gün tamamen bir felakete dönüştü.

selda'dan hoşlandığımı bir çırpıda söylediğimde ağacın yere en yakın dalına tutunmuş yerden biraz yüksekte toplama eylemini gerçekleştiriyordum. ersin ekseriyetle sümükleri akan ve o sümüklerini bir beis görmeden yalayan esmer bir çocuktu. anladım ki kendisi de o güzel gözlü kıza aşık olmakla birlikte durduk yere kavga çıkartabilen bir insan evladıymış. ben ersin ile o gün abbaslık tepesinde iyice boğuştum, canım burnuma geldi. dürüst olmak gerekirse 1 saatlik kavganın 55 dakikası judo-güreş arası bir müsabakayla geçti sonlara doğru sağlam bir tokat yedim ve ben mızmızlanırken ersin kaçtı.

bu küçük tatsızlık bana engel olamazdı, yerdeki çağlaları topladım, okulun öğle arasına yetiştim, işlemeli yakası ve henüz öğrenim hayatımıza adapte edilmiş masmavi önlüğü ile kuğu gibi süzülüyordu seldam... elimdeki kese kağıdını sıkı sıkı kavradım, içimde bir umut ona doğru yürümeye başladım, terlemiştim, dizlerim ot yeşili ile kaplanmış, suratımda ise insan hayatında sadece ilkokul çağlarında görülebilen, terleme sonrası kirlenme oluşmuştu. pozisyonum pek iç açıcı sayılmazdı ama hediyem hazırdı. sonra... sonra pastanecinin güzel kızı, askerin iri kıyım, sarışın oğlunun yanına gitti ve el ele tutuşarak simit tezgahının oraya doğru yürüdüler. kalbimin kırıkları okulun asfalt bahçesine dağılmıştı, kalbimin dağılması beni kesmedi, it ayağı yemiş gibi top oynayan bir erkek güruhu gördüm ve onlarca çağla bademi aralarına "kapışın!!" diyerek dağıttım. içsel dünyamı metaforik olarak dış dünyaya yansıtmıştım. aşkta kaybetmiş fakat varlık felsefesinde kazanmıştım.

aklımı sikeyim.

not: başlık almış yürümüş, olur da bu hikayeyi okuyup beğenen olmuştur, filmlerde nasıl credits kısmı geçer de sona bir sahne koyarlar benim de ona benzer bir hareketim var. hikayenin devamında benimle boğuşup okula geç gitmemi sağlayan ersin'e ne mi yaptım?

ilkokuldayken nezle olduğum bir gün burnum haddinden fazla dolmuştu. sessiz ve garip bir çocuk olduğum için ara ara sınıfta kalkıp turlamam öğretmenim için normaldi. yerimden kalktım, arka sıraya kadar gittim, arkam dönükken kısa bir süreliğine burnumdaki sümüğü alıp en arka sıradaki ersin isimli arkadaşımın oturduğu yerin arkasına sildim. silmekle kaldım mı? hayır. daha önce sesimi pek duymayan arkadaşlarıma ve öğretmenime doğru dönerek, yüksek bir perdeden yaşıma göre başarılı sayılabilecek bir tuluat icra ettim.
"öğretmenim, ersin sırasının arkasına öyle iğrenç bir şey yapmış ki benim söylemeye dilim yok. varın gelin, kendiniz gözlerinizle bu manzaraya tanık olun."
sonra da hiç bir şey olmamış gibi yerime oturdum. bilecik edebali ilköğretim okulunda bir omen doğuyordu...

devamını okuyayım »
22.09.2014 01:34