lelaps

  • 357
  • 4
  • 2
  • 0
  • 6 gün önce

shutter island

--- spoiler ---

yabancı bir forum sitesinde, shutter island'da hayal ile gerçeğin birbirinden ayırt edilmesine dair çok enteresan bir ayrıntıya rastladım: içinde ateş yer alan mizansenlerde andrew'un halüsinasyonları* sahneye koyulurken, bunun dışında kalanlar gerçekleri sahneliyor. hakikaten de geriye dönüp bakınca bu iddiaya katılmamak elde değil; mağaradaki doktor ile konuşma, laeddis ile konuşma ve bunun gibi onlarca örnek var...

bunun yanısıra bir de dişi yakarışım olacak buradan. bir nevi şarkı adı sorup sileceğim. hatta allahın bildiğini kuldan ne saklayayım; üstteki paragrafı yalnız ve yalnız entry'yi formata uydurmak maksadıyla yoktan var ettim. asıl maksadım günlerdir kafamı kurcalayan aşağıdaki iki soruya cevap almak idi. neyse lafı uzatmadan sorulara gelelim: filmle ilgili bir türlü cevaplayamadığım iki soru var. birincisi, hasta kadını (kocasını baltayla kesmiş olan bayan) sorgularken dr. sheehan'ın niye "dr sheehan size hiç asılır mıydı" diye sorduğunu anlayamıyorum. ikincisi de -filmin başında ve ortasında olmak üzere iki kez gözümüze sokulduğuna göre- "portland'da havalar nasıl / abi ben portland'dan değilim yalnız; seattle'danım ben" muhabbetinin birşey ifade edip etmediğini.

*edit: halisülasyon yoktur kötü imla vardır; yıllarca okula gidilse de eşekliğin baki kalması vardır.

edit 2: marido nick'li arkadaş "farkettiysen doktor başlangıçta aksanlı konuşuyordu. teddy doktorun portland'dan olduğunu oradan anladı." şeklinde açıklamada bulunarak kafamı kurcalayan soruların en azından birinden kurtardı beni.

--- spoiler ---

devamını okuyayım »
16.03.2010 19:59