lenfantsauvage

  • 29
  • 3
  • 0
  • 0
  • 4 hafta önce

istanbul trafiği

temel olarak, türkiye'nin mevcut düzenini yansıtan bir kontrollü deneydir.

trafik tam olarak da bu sebeple bir toplumu anlamada en önemli göstergelerden biridir sanırım çünkü bir ülkenin her kesiminden bir çok insanı belirli kurallara uyması ve düzenlere saygı göstermesi gereken bir ortamda gözlemleyebiliyorsunuz. hem de sonuçları çok açık.

türkiye ise farkını burada yine ortaya koyuyor, özellikle trafikte herkesin kendini haklı görmesi, üç araba önce geçmek için ters yola girip trafiği kilitlemesi, emniyet şeridinin ayrıcalıklıların otobanı haline gelmesi, ambulansa yol vermemek, milletvekillerinin kırmızı ışıkta geçme hakkı istemesi, çoğu kişinin polis olan yere kadar emniyet şeridinden gelip herkesin hakkını gaspetmesi, elinde güç bulunduran unsurların ihtiyaçları olmadıkları halde bu gücü sürekli kullanmaları, milli eğitim müdürünün bile keyfine yol kapattırması ve eskortla gezmesi, çakarlı araçların kamu düzenine hizmet etmesi gerekirken en büyük terörü estirmesi, kırmızı ışıkta geçmek, motosikletlilerin kaldırımlardan gitmesi gibi bir çok temel göstergenin türkiye'de yaşanıyor olması gerçekten de toplumun dinamiklerinde çok sıkıntılı bir şekilde bir ahlak sorunu olduğunu gösteriyor. sanırım bunu ulusal ölçekte bu kadar kontröllü bir ortamda ölçebilecek daha iyi bir mekanizma yok, bu yüzden istanbul'da trafiğe her çıkışımda bu gözlem beni umutsuzluğa sürüklüyor. herkes adalet arıyor sözde ama kimse bu kavramı kendi gaspettiği yerde görmüyor.

ne yazık ki türkiye'de yine diğer birçok alanda olduğu gibi büyük bir ahlak sorunu var, trafik de bunun yansımalarından sadece bir tanesi. kimsenin hak hukuk tanıdığı yok, otoriteyi* görene kadar her hakkı gasp ediyor ama bunu aynı zamanda kendi hakkı görecek kadar da pişkin. bu yüzden de mevcut ortam otoriteyi bu kadar yüceltirken, otorite de kendini artık kanun uygulayıcıdan çok dikte eden & sahip gibi görüyor ve böylece iki taraf da birbirini yozlaştırıyor.

tam olarak bu yüzden emniyet şeridinden arabanızın aynasına çarpıp geçen çakarlı lüks araçlara korna bile çalamıyorsunuz çünkü öyle bir korku düzeni yaratmışlar ki başınıza neler gelebileceğini tahmin etmek bile istemiyorsunuz. bu tam olarak terörizmin tanımı değil de nedir?

açıkçası trafik için yazılan bu yazıdan trafik yerine başka değişkeni ve trafik polisi yerine de başka bir devlet otoritesini koyun yine hiçbir şey değişmiyor. bu düzen sanırım alarm veriyor, bu korku imparatorluğunu yıkmamız gerekiyor ama sorunumuz emniyet şeridine girenlere eds ile ceza yollamaktan çok ötede bir yerlerde ne yazık ki.

devamını okuyayım »