leonardo

  • mangal yürekli rişar (529)
  • 880
  • 11
  • 3
  • 0
  • 4 gün önce

geceler

devekuşu kabare'nin kanımca en güzel oyunudur. internette ses kaydı bulunabilir. zamanında müstehcenlik bahane edilerek video kayıtları toplatılmış. ama asıl gerekçe yetersiz politikacıları eleştirmesi olmalıdır. insanın aklına "video kayıtlarının tamamını nasıl imha ettiler?" diye bir soru geliyor. yapımcı ve oyuncuların elinde bir tane de mi kalmadı? yıllarca ses kaydını dinleyip hayalimizde kurguladığımız oyunu acaba görsel olarak nasıl oynamışlardı? sahip olan varsa lütfen türk halkının hizmetine sunsun.

bölümleri şöyledir:

1. zamparalığa giden iki kişi ve onları dolandıran iki hayat kadını. bu bölümün adını sanki bir yerde "felekten bir gece" diye okumuştum.
2. bir apartmanda ikamet edip kanunsuz iş yapan kişilerle kapıcı kamil'in maceraları. apartmanın diğer sakinleri sübyancı sapık, kaçakçı, hayat kadını, kabadayı, esrar satıcısı ve son olarak tutuklanan sosyalist yazar behçet'tir. esrarcı aynı zamanda imalatçı ve içicidir. kapıcı kamil rolündeki metin akpınar'ın apartmandaki kişilerle didişmesi bir klasiktir.
3. bir uzaylıyla karşılaşan ve ege kıyılarında yaşayan (muğla) bir köylünün macerası. daha öncesinde bir grup gençle karşılaşır.
4. hep gece şarkısının ardından doğum kontrolü ile ilgili röportajlar.
5. yine doğum kontrolü konulu bir oyun. iş tutmaya çalışan bir adamın, çocukları ve kör babası ayrıca karısıyla maceraları.
zeki alasya, "bu kadar kontrolün arasında doğum mu olur be!" diyerek isyanını dile getirir.
6. diplomatlarla yurt dışına iş görüşmesi için giden (sonra canımız garı çekti dedik erkek değil diyerek amaç değişir!) bir grup görgüsüz ve eğitimsiz iş adamının mücadeleleri. oradaki garson kıza takılırlar. garson kız sema yunak'tır. en güzel bölümü budur.
7. iki hortlağın, osmanlı, inönü, demokrat parti, 80 öncesi ve liberal parti (özal) devirlerinde yaşayan insanları korkutmaya çalışması.
8. hayırdır inşallah: çeşitli kişilerin rüyalarının yorumlanması. en sondaki necmettin erbakan ve özellikle süleyman demirel taklitleri enfestir.

devamını okuyayım »
10.01.2009 20:02