leshmania

  • 489
  • 5
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

tıp okuyanlara tavsiyeler

-uzmanlık için seçeceğiniz bölüm, evleneceğiniz kişiyi seçmekten daha önemli bir karar. biriyle evlendiniz, baktınız uyum sağlayamadınız, boşanma kararı aldınız. tus'ta girdiğiniz bölümü değiştirmek isteyip tekrar tus'a hazırlanma kararı vermekten daha kolay bu boşanma kararı. eşinizi dikkatli seçin ama uzmanlık bölümünüzü çok daha dikkatli seçin.

-ilk 3 sene şu iki dersi nottan, fotokopiden, tus hazırlık kitabından değil, ana kaynak kitaplarından öğrenin: fizyoloji ve patoloji. çok faydasını görürsünüz ilerleyen yıllarda.

-yaz aylarında bulunduğunuz şehirde, herhangi bir hastaneye gidin, ister 1. sınıf olun ister 5. sınıf olun, herhangi bir branş doktorunun yanına gidin, ve kendinizi tanıtın. ben şu şu üniversiteden tıp öğrencisi, yanınızda staj yapmak istiyorum deyin. korkmayın kimse size horlayıp gürlemez. gidin başhekimle konuşun hatta. sizi en hoşgörülü doktorun polikliniğine bizzat kendisi monte edecektir. çekinmeyin, yırtık olun. bilmiyorum diye korkmayın. birçok meslektaşımız, yoğun bile olsa, polikliniğinde ona katılmanızdan memnuniyet duyacaktır. orada o kadar çok şey öğreneceksiniz ki, birgün pratisyenlik yaptığınızda orada gördüklerinizden çok ekmek yiyeceksiniz.

-ingilizcenizi geliştirin değil, ingilizcenizi hayvan gibi geliştirin. pubmed'den herhangi bir makaleyi alın, türkçe'ye çevirin. 10-15 makale sonrasında sözlük ihtiyacınız azalacak. "türkçe kaynak yerine ben ingilizce kaynak okuyorum" diyene kadar ingilizcenizi geliştirin. kaçıncı senenizde olursa olsun, henüz geç değil. tus yerine usmle gibi süper bir alternatifi serecek önünüze bu yöntem.

-fakültede girdiğiniz sınavlarda çok kötü not almışsınız ya da çok iyi not almışsınız, bunun hiç bir önemi olmadığını, orada sorulan ayrıntılı saçma sapan bilgilerin (abartmıyorum) %99'unu unutacağınızı aklınızdan çıkarmayın. kısa süreli hafızaya alınıp derhal unutulması gereken bir yığın gereksiz bilgi. sınavdan bir ay sonra mesela, niye unuttum ben hepsini diye kendinize kızmayın, hepsini hatırlıyorum kafam zehir gibi diye de kendinizle gereksiz övünmeyin. unutacaksınız! hepsini biliyor olmak insan doğasına aykırı. sınıf arkadaşınızın her sorduğunuzu bilmesi moralinizi bozmasın sakın, 2 gün önce falan tekrar etmiştir. o da unutacak! sınava girip büte falan kalmadıysanız alkolün dibine vurun, ya da bilgisayar oyunuyla kafa dağıtın, eğlenmek için değil, biran önce unutmak için.

-

devamını okuyayım »
03.06.2018 03:32