lessientiwele

  • 400
  • 1
  • 1
  • 0
  • 4 gün önce

world of warcraft

birçok karakteri barındıran evren.

şimdi öncelikle warcraft movie izleyen arkadaşlar için durumun hiç öyle filmdeki gibi olmadığını söylemem gerekiyor. filmdeki bazı olaylar doğru olsa da birçoğu sadece senaryo. bu yazı altında medivh ve khadgar hakkında detaylı bilgiye ulaşacaksınız.

tirisfal'ın bekçisi magus medivh, aegwynn'in oğludur. öncelikle aegwynn'i tanıyalım.

aegwynn, azeroth'un gördüğü en uzun yaşamış, en güçlü kadın büyücüdür. ilk ismi magna'dır. kirin tor gibi bir büyücü meclisi tarafından bin yıllar önce bekçi olarak seçilmiştir. ancak aegwynn hiçbir otoriteye boyun eğmeyen, tek başına savaşmayı tercih eden bir karakterdir. öyle ki zaman zaman müttefikleri tarafından, gücünden ve bilgisinden yararlanmak için sık boğaz edilmiş olsa da her savaşı kendi istediği gibi yönetmiştir. uzun bir süre bekçilik yapıp, yorulduktan (!) sonra her bekçinin yaptığı gibi birini seçip ona güçlerini devretmesi gerektiğinde yeni ve güçlü bir büyücü seçmek yerine dönemin usta büyücülerinden nielas aran'ı damızlık olarak kullanıp hamile kalmış ve güçlerini doğurduğu oğluna, medivh'e aktarmıştır. bu o zamanlar aegwynn'in bilmediği ancak yanlış bir hamleydi.

aegwynn'in en büyük savaşlarından biri sargeras ile olmuştur. öyle ki karazhan, dalaran ve birçok kulede ve kütüphanelerde bu savaşla ilgili kahramanlık şiirlerinin olduğu bilinir. -burada bir parantez açıp bu kahramanlık öyküsünün anlatıldığı şiirin medivh ve dostları ( (bkz: birlik) ) arasındaki mektuplaşmalarda şifre olarak kullanıldığını belirteyim. - aegwynn, sargeras ile karşılaştığında onu pusuya düşürmüş ve çok büyük güç kullanarak yok etmiştir. cesetini de büyük denizin bir yerine gizlemiştir.

aegwynn hakkında bilmemiz gerekenler şimdilik bunlar. medivh ve khadgar'a dönecek olursak;

khadgar, henüz yirmili yaşlarının başındayken karazhan'a, medivh'e çırak adayı olması için gönderilir. meclis'in khadgar'ı seçmesinin sebepleri arasında khadgar'ın burnunu sürekli bir şeylere sokması, yasak dinlememesi ve yaşına göre diğer dönem arkadaşlarından daha yetenekli olması vs gibi nedenler vardı. genç büyücü kırmızı mühürlü mektubu ile kıtalar arası yolculuk yaparak kuleye ulaşır. önce kulenin hizmetkarı moroes ile tanışır sonra ustası medivh ile. medivh'in ne kadar güçlü olduğu etrafındaki enerjiden bile anlaşıldığı için khadgar medivh'e hayrandır. usta - çırak konuşmalarının arasında khadgar isminin kökeninin cüce dilinde "güven" demek olduğunu öğrenir. hatta çalışmaları sırasında ustası zaman zaman khadgar'ı güven ismiyle çağırır. ilk zamanlarda khadgar kulede kütüphaneyi düzenlemek, büyü malzemelerini toparlamak gibi küçük işlerle ilgilenir. biraz zaman geçtikten sonra kulenin gizlerini, gizemlerini öğrenmeye, kulede büyü yaparak geçmiş ve gelecek olayların görüsüne ulaşabildiğini keşfeder. medivh'in kulede olmadığı zamanlarda ise ustasının geçmişiyle alakalı anıları, büyü yardımıyla çağırır ve medivh ile alakalı birçok şeyi öğrenmeye başlar.

bu arada azeroth'un belli başlı yerlerinde orklar görünmeye başlar ve köydeki insanlar şehirlere kaçar. stormwind'in kralının azeroth'un bekçisine ihtiyacı artar.

çok uzatmadan devam edecek olursak. khadgar, medivh'in orklara yardım ettiğini öğrenir. ancak buradaki önemli husus medivh'in içindeki diğer karakterdir. medivh'in annesi aegwynn sargeras ile yaptığı savaşta, sargeras'ın bedenini öldürür ancak ruhunu öldüremez. sargeras ise fırsattan istifade ruhunu aegwynn'in rahmine saklar. yıllar sonra aegwynn çocuk yapmaya karar verdiğinde, sargeras rahimde oluşan bu çocuğun içine yerleşir ve medivh büyüdükçe onu yönlendirmeye, yönetmeye başlar.
iki karakterli biri gibi düşünün. medivh genç yaşta güçlerinin ağırlığından yataklara düştüğünde zayıflamış bünyesini sargeras kontrol altına alır ve sonraki süreçte lejyon ile olan ortaklığına başlar, devam ettirir.

medivh orkları azeroth'a getirip, gul'dan ile iş birliği yaparken, garona (yarı ork) karazhan'a elçi olarak gelir. hem medivh hem gul'dan için casusluk yapmaktır görevi. khadgar ile arkadaş olunca casusluğu bırakır ve ona yardım eder.

işin sonunda khadgar, kendisinin yönlendirmeleri sayesinde, garona ve anduin lotharın yardımı ile ustası medivh'i karazhan'da etkisiz hale getirir. medivh son nefesini çırağının elinde verir ve her şeyi itiraf eder.

hikayenin özeti budur. world of warcraft'ın legion paketiyle birlikte medivh ve khadgar'ı yakından tanıyoruz. oyunun, hikayenin üstü kapalı gösterdiği şeylerden biri de khadgar'ın medivh'e duyduğu duygusal yakınlık. "haydi" denecek bir durum yok. bunu anlamamak için iyi bir at gözlüğü takıyor olmak gerekiyor. kanıt isteyen arkadaşlarımızı karazhan dungeonuna davet ediyorum. ilk önce karazhan'daki gay ilişkilere bakalım. kapıdan merdivenlere çıktığımızda soldaki tabloda 2 erkeğin samimi pozuna bakabilirsiniz, balo salonunda samimi şekilde birbiriyle dans eden birkaç erkek, biraz daha ilerisinde koridorda yine birbiriyle samimi durumda olan iki kadın mevcut. medivh ve khadgar'a dönelim. moroes'den sonra karazhan'da kütüphaneden aşağı atladığımızda bir kitabın üzerine düşüyoruz. kitap'ın kapağında 2 erkek büyücü birbirlerine sarılmış, aşk pozu vermektedir. bir sonraki boss'ta ise khadgar kapıda medivh'in shadowu ile karşılaştığında açık bir şekilde nefes vererek, aşık bir erkeğin ses tonuyla "medivh" ile lafa başlar ve ona yalvarırcasına konuşur ki khadgar gibi usta bir büyücü shadow ile konuşmanın ne olduğunu biliyor aslında. eğer tüm questleri de tamamladıysanız bugüne kadar khadgar'ın hiçbir şekilde cinsiyetçi konuşmadığınızı fark etmiş olmalısınız. ıllidan ya da diğer karakterlerin az ya da çok aşk hayatlarını ya da imasını açık şekilde görüyorken khadgar bu konuda hep ketum kalmıştır. ayrıca kitabın ikinci yarısında khadgar, medivh'e olan ilgisinin usta - çırak ilişkisinin üzerinde olduğunu garona ile yolculuk yaptığında itiraf eder.

khadgar gördüğümüz en iyi büyücülerdendir. kirin-tor tarafından teklif edilmiş olmasına rağmen medivh'den kalan "bekçi" ünvanını almayacağını bunun medivh ile tarihte kalmasını istediğini söylemiş ve ünvansız yollara düşmüştür.

lessient.

devamını okuyayım »