let me ride

  • 24
  • 3
  • 1
  • 0
  • 3 gün önce

civilization vi

rise and fall eklenti paketinde eklenecek 8 yeni civ'den ikisi yayınlanmış olan oyun. bunların ilki kore, lideri ise seondeok.

seondeok, kore'nin üç imparatorluğundan biri olan silla hanedanının 27.lideri.

medeniyet özelliği: three kingdoms
seowon bitişiğine inşa edilen madenler +1 science, tarlalar +1 yiyecek ihtiva eder.

lider özelliği: hwarang
valisi olan şehirlerde +5% science ve +5% culture.

özel bina: seowon
kampüs'ün yerini alır. sadece tepelere inşa edilir, standart +5 science ile başlar, bitişiğine inşa edilen her district bu bonustan -1 azaltır.

özel birlik: hwacha
50 menzilli saldırı gücü vardır. fakat aynı turda hareket edip saldıramaz.

ikinci yeni civ ise kraliçe wilhelmina'nın yönetimindeki hollanda.

kraliçe wilhelmina, hollanda tarihinin en uzun süre hüküm süren lideri. kendisi 2 dünya savaşı görmüş ve 58 sene hüküm sürmüş.

medeniyet özelliği: grote rivieren
nehir kenarına inşa edilen kampüs, theater square ve industrial zone'lara +2 bonus. aynı zamanda limanlar kendi etrafındaki tile'ları alıyor.

özel bina: polder
inşası için en az 3 bitişik sahil tile'ı gerekli. fakat inşa edilen her polder bu gereklilik için sahil tile'ı olarak kabul ediliyor. polder'ları sığ denizlere inşa edilen tarlalar olarak da düşünebiliriz. tarladan tek farkı 2 food ve 0.5 housing'in haricinde +1 production vermesi.

özel birlik: de zeven provincien
kuvvetli bir savaş gemisi. menzilli ve kafa kafaya kuvveti normal frigate'lerden daha yüksek. aynı zamanda savunması olan bölgelere karşı bonus atak kazanıyor.

lider özelliği: radio oranje
hollanda'ya gönderilen ticaret yolları başlangıç şehrine sadakat bonusu sağlıyor. uluslararası ticaret yolları ise fazladan kültür sağlıyor.

kalan 6 civ ve 7 lider önümüzdeki haftalarda bizlerle paylaşılacak. bunların arasında benim en çok görmek istediğim ise mustafa kemal liderliğinde türkiye. neden diye soracak olursanız, bu eklenti paketinde eklenecek olan yeni mekanikleri en iyi şekilde temsil edebilecek liderlerden biri. yıkılmış olan osmanlı imparatorluğu'nun (dark age) küllerinden yeni bir ülke kurup çok kısa bir süre içinde bu ülkeyi kalkındırmayı başarmıştı (heroic age). aynı zamanda oluşturduğu kültürel değerler birçok sınır ülkeyi etkilemişti (loyalty sistemi). bu sebeple bana kalsa atamı ve ülkemi düşünmeden oyuna eklerdim.

devamını okuyayım »
13.12.2017 13:10