lev nikolayevic uzum

  • 71
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

aseksüellik

madem onur haftasındayız artık, aylardır kenarda duran bu entryyi de dışarı çıkarma vakti geldi.

tanım: bir cinsel yönelim.
yaşadığınız ilişkilerden aldığınız darbelerle geç olgunlaşmakla falan hiç alakası olmayan bir durum. heteroseksüellik ne kadar tercihse/travmaysa aseksüellik de o kadardır.
seksten tamamen elini eteğini çekmek anlamına gelmez. cinselliğin her noktasında olduğu gibi aseksüellik de bir spektrumdur. bazısı sadece duygusal bir bağı bulunan insanlarla seks yapmak ister (bkz: demiseksüellik) bazısı mastürbasyon yapar seks istemez bazısı hiçbirini istemez (bunların hepsinin ayrı ayrı adları da var, aşağıya link bırakıyorum).
"seks yapmak istemiyorum" ya da "evlenene kadar seks yapmayacağım" diyerek aseksüel olunmaz - aynı "et yemek istemiyorum" ya da "akşama kadar et yemeyeceğim" demekle vejeteryan olunmayacağı gibi. aseksüeller de bunları diyebilir ama bunları söylemek aseksüel olmak demek değildir.
son olarak, aseksüeller vardır. hasta değillerdir, kezban değillerdir, travma kurbanı değillerdir, naz yapmıyorlardır. sekse bu kadar anlam yükleyen toplumlarda ses çıkarmak zorlaşsa bile varlar. ve bu ciddiye alınmak için yeterli bir neden.

link1
link2

devamını okuyayım »