lex cali

  • 479
  • 0
  • 0
  • 0
  • 5 ay önce

öğrenci kaydı için okulların a4 kağıt istemesi

ortaokul kademesi için konuşacağım fakat diğer kademelerde de üç aşağı beş yukarı benzer durumların olduğunu sanıyorum. öğretmenlik yaptığım dönemlerde branşım itıbarıyla idari işlerle de haşır neşir olurdum. bu sebeple okulların ekonomik durumu hakkında biraz bilgiye sahibim.

okulumuza sene başında yaklaşık 60 000 tl civarında bir ödenek gelirdi. ilk bakışta 60 000 tl neyinize yetmiyor diyebilirsiniz ki işin içinde olmadan bu sorgulamayı yapmakta haklısınız da. fakat devlet size diyor ki okulun tüm ihtiyaçlarını bu paradan karşılayacaksınız. nedir bu ihtiyaçlar;

-kalorifer yakıt ve bakım ücreti
-faturalar(elektrik, su, internet)
-temizlik malzemeleri(fırça, paspas, deterjan, sabun, vs)
-okul sarf malzeme giderleri(a4 kağıdı, toner, kırtasıye malzemesi, vs)
-ve oluşabilecek diğer masraflar(bakım, tamirat vs)

çalıştığım okul kışın son derece sert geçtiği bir ilde, 4 katlı, 48 derslikli ve ortalama 1100 öğrencili bir okuldu. hesaplayın bakalım şimdi gelen 60 000 tl'nin ortalama 45 000 tlsi ısınmaya harcanmak zorunda kalınıyordu. yani kalorifer yakıt ve bakımına. aylık 1000-1500 lira arasında elektrik faturası, 400-700 lira arası su faturası, 120 lira internet faturası. yani ortalama aylık 2000 lira fatura gideri var okulun. hadi tatilleri saymayın, 8 ay üzerinden hesap yapalım. 16 000 tl fatura gideri. noldu toplam harcamamız? 45 000 + 16 000 = 61 000 tl. bakın diğer kalemlere hiç girmeden sadece ısınma ve fatura ile gelen parayı bitirmiş üzerine 1000 tl borçlanmış olduk.

diğer malzemeler için sürekli il milli eğitim müdürlüğüne yazı yazardım, ambar şefini sık boğaz ederdim, milli eğitim deposunun kapısına dayanırdım ki temizlik malzemesi, a4 kağıt vs ücretsiz temin edebilelim. şimdi haklarını yemeyeyim ara ara biraz verirlerdi.

içinizde öğretmenler sene başında "eğitim-öğretime hazırlık ödeneği" ücreti almıyor mu, neden onları kullanmıyordunuz diyecekler olabilir. bu ücret öğretmenin kendi hazırlıkları için ödenen bir ücret, okul ihtiyaçlarının giderilmesi için değil. fakat biz yinede "gönüllü" olarak bu ücretin bir kısmını toplardık kendi aramızda ve okul harcamalarında kullanılmak üzere okul aile birliği banka hesabına bağışlardık.

şimdi güzel arkadaşlarım, okulların hali gerçekten içler acısı. her öğrenciye tablet dağıtmak, her dersliğe etkileşimli tahta kurmak gerçekten güzel olaylar olsa da bunlardan daha öncelikli ihtiyaçları var okulların.

çocuğunuzu okula kaydederken alacağınız 1-2 şişe sıvı sabun, 1-2 top a4 kağıdı yine okulda çocuğunuz için kullanılacak. ha bunlar zorunlu değildir, imkanınız yoksa almayın tabi fakat imkanınız varsa bunlara harcayacağınız 20-30 lira çocuğunuzun daha iyi şartlarda eğitim görmesinden daha önemli değildir diye düşünüyorum.

not: nakdi bağış istenirse işte orda bi dur deyin.

not 2: okullar yaptığı harcamaları sunsun diyen yazarlar olmuş. tüm okulların içerisinde bir pano bulunur ve bu panoda yapılan harcamalar faturaları ile birlikle kalem kalem yazılır.

devamını okuyayım »