liberter

  • 303
  • 2
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

chargeback

sanal pos ve mail order işlemlerde, chargeback demek, müşterinin yapılan işleme itirazında, sorgusuz sualsiz kart hamiline parayı iade etmesi demektir. bu uygulamayı kötüye kullanan müşteriler vardır. bu gibi durumlarda mağaza, bankaya, kargo gönderim bilgilerini, müşteri iletişim bilgilerini gönderir. fakat yapılan işlemlerde şifre girilmediği ve imza atılmadığı için, banka sanal mağazaya standart mailini döşer ve yapılan işlemi hesabına borç olarak kaydeder. ürün yerine hizmet satan e-ticaret sitelerinde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

bunun önüne geçmek için, alternatif ödeme biçimi olarak 3d secure tavsiye edilir. 3d securede şifreli işlem yapılır ve kart hamilinin olası haksız itirazlarının önüne geçilmeye çalışılır. bu durumda kart sahibi ancak ben bu hizmeti almadım diyerek itiraz edebilir. paranoyak çoğu müşteri, "ben şifre falan girmem, benim şifremi de çalarsınız siz" yaklaşımında olduğu için, çoğu sanal mağaza, ciro kaybedeceği için 3d secureden uzak durur.

sonuç olarak, chargeback denilen bu hadise, dolandırıcılık potansiyeli olan müşterileri hırsızlığa doğru sürüklerken, e ticaret sektöründe yer almaya çalışan pek çok yeni firma, kısa bir süre kapanır ve hayat akıp gider.

(bkz: 3d secure)

devamını okuyayım »