lideria

  • 111
  • 4
  • 2
  • 0
  • dün

virgil van dijk

dün gece kusursuz performans sergilediği wolverhampton wanderers maçının full linkleri:

ilk yarı:
http://fullmatchsports.com/…l-match/?tab=first-half

ikinci yarı: http://fullmatchsports.com/…-match/?tab=second-half

(umarım linkler uçmaz)

şimdi bu maçtan bazı saniyeleri (videoların dakikalarına göre değil, maçın kronometresine göre) işaretleyeceğim. van dijk'in bir stoperden çok daha fazlası olduğunu; ne kadar kusursuz ve inanılmaz bir futbolcu olduğunu görmek için sadece bu maçtaki kısımlara bakmak bile yetebilir.

11.59: sağ kanattan kullanılan kornerde ön direkten sektirilen topu arka tarafta van dijk kontrol ediyor. şut çekmesini engellemek için önünde bir rakip var. normalde çoğu stoper, hatta çoğu futbolcu o pozisyonda ya direkt sert vurur ve top dağlara taşlara gider, ya da sola çekip rakipten kaçmaya çalışarak kendi vuruş açısını daraltır. ama van dijk çok ince bir ayak hareketliyle rakibini yatırıp önünü boşaltıyor ve kendi şut pozisyonunu yaratıyor. akabinde dengeli de bir vuruş yapıyor ama wolves defansı topun kaleye girmesini engelliyor.

58.50: dünya'nın belki de en hızlı futbolcusu olarak gösterilen adama traoré topu aldığı gibi ayağından açarak van dijk'in arkasına koşu yapmaya çalışıyor. ama van dijk durumun farkına vararak traoré'nin koşusuna eşlik ediyor, hız olarak karşısında hiç sırıtmıyor ve sonunda traoré'yi taç çizgisine gitmeye zorluyor ve traoré hafif yavaşladığı anda van dijk pozisyonu fiziksel mücadeleye dönüştürerek rakibini saf dışı bırakıyor (ki traoré hızının yanında fizik olarak da çok çok ekstra bir vücuda sahip).

67.43: soldan andrew robertson'ın ceza sahasına yolladığı tabiri caizse "serseri" ortayı wolves savunması ceza sahası dışında mohamed salah'ın bulunduğu bölüme doğru uzaklaştırıyor. salah topu alıp içeriye nefis bir kesme yapıyor ve van dijk kale sahası çizgisi üzerinde sol ayağıyla yaptığı yumuşak dokunuşla golü kaydediyor. burada dikkat edilmesi gereken kısım şu; top salah'a geldiği sırada van dijk ceza sahası ön çizgisinin hemen içinde ve hiçbir rakip futbolcu tarafından tutulmuyor. ama salah topu soluna çekmeye başladığı anda van dijk topun nereye atılacağını önceden görmüşçesine doğru noktaya koşuyu yapıyor. kale sahasının solun kısmında bulunan wolves oyuncusu son anda van dijk'i tutmaya çalışıyor ama van dijk onun arkasından geçerek rakibin kendisini görmesini engelliyor ve vuruşu yapamadan önce tamamen demarke kalmayı başarıyor.

90.34: maçın artık son bölümü. van dijk kendi yarı sahasının ön bölümünde kendisine doğru gelen topu kontrol etmeden tek vuruşla salah'ın koşu yoluna bırakıyor salah burada golü yapmaya çok yaklaştı, van dijk'e bir de asist yazılması yakışırdı bu performansa. bu pozisyonda van dijk'in uzun pas yeteneği dışında oyun zekâsının da hangi seviyede olduğunu görebiliyoruz. keza o pası atması için kısıtlı bir süresi vardı ve o kadar kısa sürede salah'ı görmesi, koşu yapacağı kanalı farketmesi ve tek vuruşla salah'ın koşu yoluna nokta pası indirmesi muazzam.

bir stoper ancak bu kadar seyir zevki verebilir kanaatimce. kendisini izlediğimiz için çok şanslıyız. keşke üst seviyeye daha erken çıksaydı, kendi seviyesinin çok altındaki takımlarda boşa giden yıllarına yazık olmuştur.

edit: link ölmüş, yaşasın yeni link!
ikinci edit: yeni link de ölmüş. ben yepyenisini bulana dek pozisyonları kafanızda canlandırarak idare edin :(
üçüncü ve umuyorum ki son edit: van dijk'in wolves maçındaki bireysel performans videolarının hepsi kaldırıldığı için mecburen maçın tamamının linkini atıyor ve pozisyonların saniyelerini maçın kronometresine göre değiştiriyorum. umarım bu linkler de patlamaz.

devamını okuyayım »