liladee

  • baldan tatlı (641)
  • 640
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

allah yok din yalan

bir karikatürde yazan bu sözün neresinin inanca saygısızlık olduğunu merak dahi etmiyorum.

bu ülkede yaşayan insanların vergileriyle iş gören bir kurum var: diyanet işleri. burada işler bir mezhebin meşrebine göre yürüyüp gidiyor. burada işler öyle bir hale geliyor ki, kurumun başındaki zat çıkıp ""cemevleri ibadethane değildir.cemevlerinin mabet gibi gösterilmeye çalışılması,tarihi tecrübeye ve bilimsel kriterlere uygun düşmez" diyebiliyor. ama aynı yetkili kişi, hangi bilimin şu mabettir bu değildir işiyle iştigal eylediğini söylemiyor. neresinden baksan bakakalıyorsun.

bu ülkede okullarda din dersleri veriliyor. bu ülkenin devlet televizyonunda ramazanından kandiline bayramından seyranına her mübarek günde tek yanlı bir yayın yapılıyor. bu ülkede işler öyle bir hale geliyor ki "inancımıza saygı duyunuz" sözü, kıçı başı ayrı ayrı oynayan bir tür joker olarak hemen her yerde ve her durumda kullanılıyor.

bu ülkede insanlar öyle sindiriliyor ki, iki aykırı laf etmek isteyenler bile söze "ben de müslümanım ama.." diye başlamak zorunda hissediyor kendini. hoş bana sorarsan bundan daha salakça bi şey yok.

arkadaşım bu ülkede, inanacak kadar kayda değer bulmadığı, değer vermediği bir şeye neden saygı duyulması gerektiğini sorgulayanlara kafası bir türlü basmayan tonlarca insan var. senin inanma özgürlüğüne, o inancın hiçbir tarafına saygı duymadığı halde, saygı duyan insanlar var merak etme. ama şunu merak et bi zahmet: sen inanmayanların inanmama ve bunu tıpkı senin gibi gayet rahat bir şekilde ifade etme özgürlüklerine saygı duyuyor musun? yoksa her inançsızlık beyanını keyfinden yedi tül dansı yapan jokerinle mi kışkışlıyorsun?

devamını okuyayım »