limon kimyon zorro

  • 2889
  • 2
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

28 şubat 2016 ekşi sözlük'ün tasarımının değişmesi

olmaz olsun.

edit: okur anketi.
2002 yılından beri sözlükteyim. bu süreçte sözlük tasarımında neler değişti gık demedim. zaten sözlük yönetimi en başından beri bu teknik ve estetik değişiklikler konusunda "işinize gelirse" gibi bir yaklaşım sergiliyor. haksız da sayılmazlar çünkü sözlüğün teknik ihtiyaçları konusunda yazarlardan daha fazla bilgi sahibiler ve değişikliklerin sebeplerini herkese açıklama zahmetine girmemeyi tercih etmeleri bana mantıksız gelmiyor. sözlük, yazarlarına aittir falan gibi duygusal tepkileri de salakça buluyorum açıkça söyleyeyim.
- milyonlarca emekliyi ilgilendiren o karar - ünlü manken alırken çok zorlandı.-

-güzelliği ile göz dolduran eski manken arzu civelek müslüman olduktan sonra en zorlandığı şeyin düzgün abdest almak olduğunu söyledi. arzu'nun huşu veren abdest anları yarın gazeteniz külbastı'da.-

şimdi karşınıza geçip nostalji pornosu da çekecek değilim ancak yazar olduğum 14 yılda insanların huzurunun kaçtığı tüm değişimlerde ben tepkisiz kalmayı tercih ettim zira çoğunda teknik gereksinimlerin karşılanması amacını net olarak görebiliyordum.

bugüne geldiğimizde ise ne olduğunu anlayamıyorum. sözlük gibi sadece yazı içeriği barındıran bir sitenin tema seçeneği olarak parlak beyaz üzerine siyah ki bence bir seçenek bile değil yahut koyu gri üzerine beyaz barındırması akıl alacak iş değildir. sözlük yazarlarının tema tasarlayıp kullanıma sunduğu o günleri mazideki harika günler haline getirerek iyi bir iş yapmadınız bana sorarsanız.

öte yandan mozilla dışında bu yeni arayüz düzgün çalışmıyor. verilen istatistiklere göre en çok chrome ile bağlanılan bir sitenin chrome'da bunca bug ile yayına alınması ne açıdan bakarsanız bakın sorundur. (çoğu sorun düzeldi)

değişim candır o konuda hemfikiriz ancak tüm samimiyetimle ve iyi niyetimle söylüyorum ki ilk kez benim bile tolere edemeyeceğim kadar keskin bir tasarım tercihi ile yayında şu anda sözlük. günde 10 saat gözümün önünde olan yerin nasıl olup da okunaklı ve kullanışlı eski haline döndürülebileceğini merakla bekliyorum.

devamını okuyayım tuşuna ise ayrıca kıl oldum. biz insanlar bir şeyin devamını okumaya karar vermeyiz ki normalde. okuyorsak okuyoruzdur. süren bir eylem için ekstra bir tuş basma gerekliliği zahmet yaratmaktan başka bir işlev sunmuyor bana sorarsanız. madem bir sayfada kaç entry görüneceğini seçebiliyoruz o zaman seçtiğim kadar entryinin tamamını görmek istiyorum mümkünse. sözlük ne zaman twitter gibi kısa yazının özendirildiği bir yapıya dönüştü. başucu eserlerim artık başımızın üzerinde değil mi?

entry yazma kutusu neden hangi boyuta ayarlarsak ayarlayalım minnacık oluyor?
(her editte kutu boyutu ayarlıyoruz.)

mobil ve normal sözlük artık aynı arayüze mi sahip?
(mobil için normal sözlük tasarımından feragat mı ediliyor?)

entry yazdığımız kutunun içine de reklam almayı düşünmez misiniz?
(baya boş kaldı çünkü orası.)

babam böyle pasta yapmayı nereden öğrendi?

sözlükteki tek reklam benzeri şeyin tepedeki "microsoft server" yazısı olduğu güzel günlerden sevgilerimle.
bonus

yalnız bu kolpa gazete manşeti atma işi inanılmaz eğlenceliymiş ben artık hep yaparım bunu.
-öğretmen sınıfta öyle bir şey yaptı ki.-
(deney yaparken masayı yakan tonton kimya hocası haberi)

-o vergi tarihe karışıyor!-
(bilmem ne faturasından alınan üç kuruşluk vergi kaldırıldı haberi)

-gezegenin sonu geldi!-
(3 milyar ışık yılı uzakta vfk465 adlı yıldız, sistemiyle beraber karadeliğe yakalandı haberi)

devamını okuyayım »