limonmedya

  • 21
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

18 kasım 2017 çok acil kan ihtiyacı

çok çok acil olandır.

--- spoiler ---
son edit:

-----sadece erkeklerden kan alınabiliyor!-------

whatsapp üzerinden ulaşabildim aileye, söylediklerini aynen aktarıyorum. (ab+) granülosit ihtiyacımız devam etmekte, sdece 2 kişi donör olmaya uygun bulunmuş(sanırım trombosit gibi herkesten kan alınamıyor, doktor bir arkadaş bizi aydınlatırsa daha iyi olur). öncelikle 5 kişiye daha ihtiyacımız var, arayan arkadaşlar olmuş sağolsunlar ancak yukarıda da yazdığım gibi herkes donör olamamakta, bundan dolayı mümkün olduğunca çok (ab+) grubu gidip kan vermeli. ikinci olarak bu granülosit günde sadece 1 kişiden alınabilmekteymiş bundan dolayı her an hazırda kan verebilecek arkadaşlar olursa daha iyi olur diye düşündüm. başlığı üstlerde tutmamızı rica ettiler netleşene kadar, ama sadece ab+ grubu için. tekrarlıyorum 0+'yı unutuyoruz şuan ab+ aranıyor.

arkadaşlar yapılan işlemle ilgili şöyle bir bilgilendirme yazısı koyuyorum gidecek arkadaşlar için ön bilgi olması açısından ona göre işlerini ve zamanlarını ayarlayabilirler:

-----------

işlem ne kadar sürer?
aşağıda ayrıntılı bir şekilde anlatılmakla birlikte 2-3 saat sürmektedir.
işlem sıralaması :
1- ilk numune verilmesi (bilgilendirme bağışçı formlarını doldurma dahil 10-12 dakika)
2- ilk numune sonuçları uygunsa granülosit miktarını artırıcı ve aferezi kolaylaştırıcı aşı ve iğne vurulması (5 dk)
3- aşı ve iğneden yaklaşık 12 saat sonra bağış işlemi (150-180 dakika)
ilk önce ilk numune vermek için kan merkezine gidilir. işlem yaklaşık 2 dk sürmekle birlikte- granülosit bağışı bilgilendirme formu ve normal bağışçı formu doldurma işlemleri ile beraber yaklaşık 10 dakikanızı alıyor - sonuçların çıkması ( eliza ve kan grubu testi dahil ) yaklaşık 2 saat sürüyor. sonuçların temiz çıkması halinde aferez bağışı için verilen randevu saatinden yaklaşık 12 saat önce bağış merkezine aşı ve iğne vurulmak için tekrar uğramanız gerekiyor. bu işlemde toplamda 5 dakikanızı alıyor.
aşı ve iğneleri yaptırdıktan yaklaşık 12 sat sonra aferez merkezine varmanız ile birlikte görevliler cihazın tek kullanımlık steril setini takmaya başlıyorlar ki bu da yaklaşık 10 dakikanızı alıyor.
bu bağış da aynen trombosit bağışındaki gibi aynı cihazla yapılmakla birlikte tek farkı ayrıştırma için trombosit bağışında kilo boy ve kan değerlerine göre vücudunuzdaki kan cihazdan 4-6 tur geçirilirken granülosit bağışında bu minimum 15 tur bulmakta ve dolayısıyla trombosit bağışı kişiden kişiye değişmekle birlikte 55-70 dakika sürerken granülosit bağışı 150-185 dakika sürmekte.
işlem bittiğinde vücutta bir yorgunluk güç kaybı hissetmemekle birlikte kan merkezi görevlilerinin verdiği meyve suyu kek ve su ikramlarını alarak vücuttaki sıvı kaybını gidermiş olur ve yaptıkları uyarıları dikkate alarak ilk 24 saat kendinize dikkat ederek sorunsuz bir şekilde bağış işlemini bitirmiş ve normal hayatınıza devam etmiş olursunuz.

-----------

------------

yeni gelişme!!!

trombosit değil granülosit olacak arkadaşlar 0 (+) ihtiyacı karşılanmış ab(+) lazımmış tahliller yapılıyor uyuyorsa aşı yapılıyor 12 saat sonra kan veriyorsunuz haftasonu için donör bulunmuş ama haftaiçi için yokmuş artık antibiyotik etki göstermediği için mutlaka kan alması lazımmış.

---------------

arkadaşlar çok acil kana ihtiyaç var. çocuğu kaybedebilirler. yardım etmemizi rica ettiler. #istanbul bahçelievler medicalpark hastanesi 7 yaşındaki marian banica için o+pozitif ve ab+pozitif #kan ve #trombosit iletişim:0546 634 44 84 nergis
--- spoiler ---

devamını okuyayım »
18.11.2017 22:58