littlerussian

  • 330
  • 2
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

3 ocak 2021 fahrettin koca'nın sma açıklaması

bu konuda bir iki laf edeceğim. ne sağlıkçıyım ne de onların akrabası. ama bence konu şu:

1. ilacın fda onayı var, deneysel bir tedavi olmaktan çıkarıyor bu da ilacı.
2. diyelim ki deneysel, sma bildiğim kadarıyla zaten çocukluk döneminde ilerleyip sonra da öldüren bir hastalık, ucunda ölüm varsa ki var, neden deneysel bir çalışma olmasın, belki yaşatırız?
3. spinrza adlı ilaca neden bunca kriter koyuyorsunuz ve alımını kolaylaştırmıyorsunuz? (tedavi denilen bu ilaç sadece. onu da vurmamak için kırk dereden su getiriyorlar. inanmassan dayıya sor aslanım)
4. madem bu kadar riskli ve ciddi yan etkileri var. koskoca bakanlıksın, bu ailelerin sende telleri vardır diye düşünüyorum (yoksa şüphen mi var russian?) arasın arkadaşım, bilgilendirmeni yaparsın. ille de yok biz kobay olmayı kabul ediyoruz diyen varsa açarsın valilik izinli bağış toplamanın önünü, millet sms le de toplar bağışını. bunca zamandır bu kadar insanı niye kaderine terk ettin? seslerini duyun diye dünyanın kampanyası yapıldı, sesler duyuldu ilk iş yine cebren ve hileyle bissürü açıklama. görüyorum ki siz çaresizliği hiç tatmamışsınız hayatınızda!
5. haber gerçek mi bilmiyorum ama galiba zolgensma türkiyede de yapılabilir hale gelecekmiş. iyi ya, deneysel ilaç insanları kobay eden bu ulusal ilaç baronlarına tokat gibi bir cevap oldu o zaman. madem çok zararlydı, neden geldi trye? kafanız güzelken mi alıyorsunuz bu kararları siz?
6. anneler evlatlarını yaşatacak yüzde 3 lük ihtimale canlarını koyar. siz bilmezsiniz. belki de bilirsiniz?
7. eğer tedavi işe yarıyorsa allah bulandan razı olsun. tavrı koymamız gereken nokta fiyatıdır ki novartis abi bize maliyeti bu demiyor. düpedüz soygun evet. o halde bu noktada tavrı koyabiliriz. ama tedavi işe yarıyorsa allah gerçekten razı olsun. çünkü o çocukların videolarını falan izlemeye yürek lazım!
8. duydun mu? yürek lazım, yürek!

tanım: fda onaylı ilacı deneysel diyen sağlık bakanının konuyla ilgili beyanıdır.
inanmayan gugıllasın.

devamını okuyayım »