liu kang

  • azimli
  • anadolu çocuğu (305)
  • 4040
  • 3
  • 1
  • 0
  • 6 gün önce

kardeş payı

işler güçler'deki hataya düşmeye başlayan dizi.

özellikle 2.sezonda belli karakter gruplarıyla ayrı ayrı olaylar işlemeye başladılar. ilk sezonda bir ana hikaye vardı. borla çalışan motor. olay hep bu motorun ekseninde gelişiyordu.
1.sezonun sonlarına doğru yan olaylar yaratmaya çalıştılar. ama bir süreklilik sorunu olduğu aşikar. bazı karakterler çok dışarda kaldı. özellikle 2.sezonda emrah karakteri çok gereksiz. mafya karakterleri bir türlü diziye giremedi. yani hep arada 1-2 dakikalık sahnede girip çıkıyorlar diziye. ama diziyle alakaları yok.
hilmi gibi sezai gibi ana karakterlerden rol çalabilecek güçte yan karakterler var ama dizi küçük olaylara o kadar çok kitlenmiş ki fırsat kalmıyor.
sonuçta da bölük börçük bişey çıkıyor ortaya. işler güçler'de de böyle olmuştu.

diziyi hedefine ilerleyen bir araba gibi düşünelim. araba yolda ilerler hedefine yakınlaşır. yol boyunca virajlar döner, tümseklerden geçer vs. ama işler güçler ve artık kardeş payı yol değiştiriyor sürekli. sonuçta da hedef değişiyor. komedi de olsa hedeften şaşmamak lazım. çünkü diğer türlü seyirciye kendini aptal hissetirirsin. seyirci geçen hafta izlediği bölümün ileride izleyeceği bölümler için değerli olmasını ister. ama sen ne yapıyorsun diziyi bölük börçük edip küçük küçük alakasız komikli sahneleri birleştirip bölüm diye sunuyorsun. espri olsun diye çekilen alakasız sahnelerle dolu oluyor bölüm. 3 bölüm sonra ilk 10'a giremeyince de tadında bırakalım ayağına final yapılır.

dizinin ilk bölümlerinde düzeyli bir oyunculuk vardı. komedi yine komediydi ama absürtlük daha geri plandaydı.
sonradan gereksiz bir absürtlük girdi işin içine. taşkın taşkın oyunculuklar sürekli bağıran karakterler. yönetmen olarak selçuk aydemir'in karakterleri dizginlemesi gerekiyor. bazı karakterler kendilerini çok karikatürize ediyor. özellikle ahmet kural'ın metin karakteri, ayşe kökçü'nün hamiyet karakteri ve son zamanlarda ayhan taş'ın sezai karakteri fazla karikatürize oldu. dizinin başından beri ritmini bozmayan şinasi yurtsever'in oynadığı hilmi karakteri var. diğerleri karakter gelişiminin bokunu çıkartırken hilmi karakteri ilk bölümden son bölüme kaliteli bir standart yakaladı. aynı şekilde cemil şahin'in kartal karakteri de bozmadan devam ediyor.

dizinin acilen toparlanması gerekiyor yoksa iyice dağılır hiç toparlayamazlar. sonra apar topar final.
çünkü kardeş payı izleyen kitle kurtlar vadisi izleyen ya da kara para aşk izleyen kitle değil. ilgisini başka yöne daha çabuk kaydırabilecek bir kitle.

devamını okuyayım »
06.02.2015 07:06