liveinflames

  • mangal yürekli rişar (520)
  • 782
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

manga'nın sonisphere festival'den çekilmesi

manga'nın "metal festivali" olmayan bir festivalden çekilmesidir. bak en baştan açık açık söylüyorum. bu bir me-tal fes-ti-va-li de-ğil-dir. rock/metal festivalidir, popüler bir festivaldir. thrash metal festivali falan değildir. big four geliyor diye bütün thrashçiler sahiplendi lan bir anda festivali. beni fıtık eden nokta ise böyle insanüstü bir festivalde bile bok atacak birşeyler bulan çok pis, çok true türk metalcisidir. ulan manga çıksa sana noluyo be adam? git orda içeceğini iç, geyiğini yap, otur çimlere iki dakika nefes al. festivalde her grubu zorla izlettirmiyorlar sana merak etme. manga'dan nefret ederim, onu da söylüyorum. ama bir grubu festivalde çıkarttırmamak nedir ya? ulan günümüzün en büyük metal gruplarından birkaçı aynı anda festivale geliyor, adam diyor ki "bu festivale manga'yla hayko'yu getiren zihniyete sokam yaaaa". sana bu festival fazla zaten. hiç olmayacaktı böyle birşey sonra rock'n coke'a talim edecektin, "abi megadet, sıleyır gelse yeaeae çocuğumu keserim" deyip duracaktın, sana müstehak. birşeyin de kıymetini bilin lan. iran'dan ordan burdan insanlar kalkıp gelecek, hiçbirinin de alt gruplar sikinde değil. yarım saat çalıp gidecekler lan işte. kızlar mı veriyo yani böyle çok trve olunca, nedir olay?

ha, ne demiştik. bu bir metal festivali değildir, popüler müzik festivalidir di mi? şimdi örneklerle bakalım.

ingiltere line-upından: placebo, skunk anansie, funeral for a friend (rock), fightstar (alternative rock), madina lake (alternative rock), family force 5 (christian crunk rock, o neyse artık), gallows (hardcore punk).

isviçre: bullet for my valentine, atreyu, rise against.

finlandiya: him (headliner hem de), the cult, the 69 eyes.

geçen seneki sonisphere'lardan: die toten hosen, the prodigy, taking back sunday, alien ant farm, korn, buckcherry, vs. vs. diye gidiyor.

peki bu gruplardan hiçbirini tepkiyle çıkarttırmayacak olan bi kitle var mı? yok, çünkü kimsenin sikinde değil, adam eğlenmesine bakacak. ne festivaller var opeth'le slayer'la in flames'le punk grupları, ska grupları birlikte çıkıyor. hayır unirock'a falan çıkmak isteseler bi nebze haklısınız diyeceğim ama popüler bir festival lan bu. bunu görmek bu kadar mı zor?

birşeyde de bok püsür bulmayın keyfini çıkarın amına koyim. manga da bunlara prim verip çekilerek istediklerini vermiş gerçi, onlara da laflar hazırladım ama uğraşamicam şimdi.

edit: bunun hala bir metal müzik festivali olduğunu iddia edenler var sanırım. "metal müzik denince neredeyse akla gelen tüm gruplar"ın arasında alice in chains, rise against, him, the cult, the 69 eyes, iggy & the stooges, korn falan da mı var? hala aradaki farkı anlayamayanlar için wikipedia'dan geliyor, bi de ondan sonra birkaç metal festivaliyle sonisphere benzeri popüler rock/metal/püsür festival örnekleri verip bitireceğim, iyice ilkokul çocuğuna anlatır gibi hissediyorum ama ne yapayım, gerekli.

evet, wikipedia'dan, sonisphere hakkında: "the sonisphere festival is a series of summer music festivals..."

"the british edition of the sonisphere festival took place over two days on saturday august 1 and sunday august 2, 2009 at knebworth house, knebworth with headliners linkin park (saturday) and metallica (sunday)."

dikkat edin bak, kim headliner? linkin park. süper bi thrash metal grubu di mi?

şimdi wikipedia'dan wacken için: "wacken open air (w:o:a) is one of the leading summer open air heavy metal music festivals."

şimdi "metal festivali" örnekleri:

http://www.wacken.com/
http://www.metalcamp.com/
http://brutalassault.cz/en/
http://www.summer-breeze.de/
http://www.party-san.de/openair/
http://www.tuska-festival.fi/

sonisphere ayarında popüler müzik festivalleri:

http://www.rock-am-ring.com/…stivalnewsenglish.html
http://www.novarock.at/
http://www.downloadfestival.co.uk/home/
http://www.roskilde-festival.dk/
http://www.rockwerchter.be/en/home/

evet, aradaki farkı anlayabildik umarım? hala anlayamadıysak yapacak birşey yok. daha basit bir şekilde açıklanacağını sanmıyorum.

devamını okuyayım »
20.03.2010 13:48