lnl

  • mangal yürekli rişar (514)
  • 567
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

6 eylül 1987 referandumu

"özal karşıydı madem, bu anayasa değişikliğini niye tbmm'den geçirdi, mecliste ezici çoğunluk onundu" diye merak ederdim hep. meğer özal'ın eşsiz bir çakallığının sonucuymuş. o dönemde shp, dyp, dsp siyasi yasakların kaldırılması için bastırınca, yasakları savunuyormuş gibi görünmek de istemeyen özal fırsatı kaçırmamış. o zamanlar şimdiki gibi 5'te 3'le anayasa değişikliğini referanduma götürme olayı yokmuş, anayasa değişikliği için 3'te 2 şart. özal'ın anap'ının da 3'te 2'si yok ama 5'te 3'ü var. (6 kasım 1983 seçimleri'nde 5'te 3'ü de yoktu gerçi ama, mdp'den yaptığı transferlerle bulmuş.) öyle olunca 5'te 3'ün referandumla birlikte anayasayı değiştirebilmesini ve anayasanın geçici dördüncü maddenin kaldırılmasını tek kanun haline getirmiş, ki yasakların kaldırılmasını isteyen partilerin desteğini alıp, bundan sonra anayasayı kafasına göre değiştirmesini sağlayacak anayasa değişikliğini yapabilsin. bu arada paketin diğer maddeleriyle seçme yaşını 21'den 20'ye düşürüp milletvekili sayısını 400'den 450'ye çıkartmış.

ama çakallık burada da bitmiyor. değişiklikleri tek paket haline getirmekle kalmamış, tasarıda bir şart da koşmuş: diğer hükümler doğrudan yürürlüğe girecek, ama yasakları kaldıran geçici dördüncü maddede yapılan değişikliğin onaylanması için referandum şart! kendi istediği anayasa değişikliklerini mecliste kabul ettirecek, yasakların kaldırılması da referandumda reddedildi mi kaymaklı kadayıf! bir şekilde de meclis'te 3'te 2'yi bulmuş, bu paketi, 17 mayıs 1987 tarih ve 3361 sayılı kanunu geçirmiş. sonrası malum, geçici dördüncü madde için referandum.

şimdiki akp'lileri suya götürüp susuz getirirmiş özal. ama bu değişiklik ona da yaramamış, bu sayede özal'ın yaptırabildiği tek anayasa değişikliği 25 eylül 1988 referandumunda reddedilmiş. sonraki anayasa değişikliklerinde de bu hüküm pek bir farka yol açmamış, 5'te 3'ü bulmak için partilerin uzlaşması gerektiğinden, 3'te 2'yi de rahatça bulmuşlar anayasa değişikliği için. sonuçta özal'ın getirdiği değişikliğin kaymağını yiyen akp olmuş, 21 ekim 2007 anayasa referandumu ve 12 eylül 2010 anayasa değişikliği referandumu aracılığıyla 5'te 3'le anayasayı değiştirerek. şu anda da bu hüküm yüzünden, acaba akp 7 haziran 2015 genel seçimlerinde 5'te 3'ü, 330'u bulur mu diye hop oturup hop kalkıyoruz.

yalnız özal'ın hakkını özal'a vermek lazım. şimdiki akp olsa çok rahatlıkla bu referandumun sonucuna itiraz edip "hayır" yaptırırdı. nitekim bazı yerlerden "evet" oylarını artırmaya yönelik, sonucu değiştirecek düzeyde hile haberleri gelmiş, anap itiraz edecekmiş ki, özal "yakışık almaz, hem bu yasaklarla bizi ab'ye de almazlar" deyip vazgeçmiş, yasakların kalkmasını sağlamış.

devamını okuyayım »
17.02.2015 23:14