lobici

  • 403
  • 25
  • 5
  • 0
  • evvelsi gün

t2 trainspotting

her sahnesi damakta farklı tatlar bırakan bir danny boyle filmi.

öncelikle peşinen söyleyeyim "eski film iyiydi ya, devam filmine ne gerek var" görüşünü savunanlar; filme bir şans versin muhtemelen pişman olmayacaklardır.

filme dair spoilera kaçmadan diyeceklerime gelirsek:
sahne geçişleri ve bu geçişlerde kullanılan parçalar gerçekten harika. sahneye cuk oturan parçalar seçebilmek kesinlikle büyük meziyet. geçmişle abartıya kaçamadan bağlantı kurma ve önceki hikayenin çözüm kısmında alıp hikayeyi farklı noktalara taşıyıp, önceki filmdeki hikayeyi daha da anlamlandırma tarafında danny boyle çok güzel bir iş çıkarmış ve önceki filmdeki iyi yaptığı şeyleri de muhafaza etmiş, hatta üstüne koymuş.

--- spoiler ---

-bana kalırsa, filmdeki en can alıcı sahne choose life kısmı. bu tiratvari kısım aslında değişen ve gelişen bağımlılıklara, insanı çürümeye sevk eden illüzyonlara karşı daha savunmasız olduğunu ve hangi bağımlılığın(günümüzdeki instagram ve türevi şeyler, diğeri madde bağımlılığı) bizleri daha çok çürüttüğünü sorgulatıyor bu bölümde yönetmen. bu sahne herkese izletilmeli bence.

-bir diğer can alıcı ve nüktedan sahne 1690 ve no more catholics left sahnesidir.
çaresizlikten ortaya o kadar tiyatral bir sahne çıkmış ki izlerken insan eşlik ediyor istemsizce.

-final sahnesindeki shining göndermesi

-ve tabi ki: first there is a opportunity , then there is a betrayalkısmı. sanki izleyicinin aradığı sorulara verilmiş sade bir cevap gibi.

-ayrıca spud 'ın naifliği ve intihar sahnesindeki halleri de harikuladeydi.

--- spoiler ---

alışmışız bir kere devam filmlerin boktanlığına, danny boyle'un bu devam filmi, bu noktada ezber bozmuş.

devamını okuyayım »
18.06.2017 19:50