lonelycowboy

  • 98
  • 1
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

ubaidliler

(obeydliler ya da ubeydliler), güney mezopotamya'da iö 5.900 – 4.300 tarihleri arasında var olmuş bir yerel ve tarih öncesi kültürdür. güney mezopotamya'nın en eski yerleşimidir. cilalı taş çağından, kalkolitik çağ'a uzanan bir kültürdür.

ismi, bir sümer yerleşmesi olan ur yakınlarındaki tell el ubaid höyüğü'nden gelir.

kültürün esas merkezi güney mezopotamya olsa da doğu anadolu, güneydoğu anadolu, urmiye gölü civarı ve batı azerbaycan gibi geniş bir arazide ubaidlilere ait kalıntılar bulunmuştur. anadolu'da ubaid etkisi ya da yerleşmesi görülen höyüklerden en önemlileri değirmentepe höyüğü, korucutepe höyüğü, tülintepe höyüğü, norşuntepe höyüğü, hassek höyük, tepecik / makaraz höyüktür.

mezopotamya'da ahşap, taş ve maden bulunmamaktadır. bu toplumlar, bu ihtiyaç maddelerini, dış bölgelerden tedarik etmeye yönelmiş, böylece bölge dışında ticari amaçlı kolonileşme görülmeye başlamıştır. kazı alanlarında kil, kemik ve değişik taşlardan yapılmış damga ve silindir mühürlerin çokça bulunması ticaretin geliştiğinin bir göstergesi olduğu kabul edilmektedir.

diğer yandan büyüyen artı ürüne el koyan yönetici sınıf, halk üzerindeki tinsel gücünü destekleyen büyük tapınak inşa etmiştir. bu tapınakların en görkemli örneklerine eridu'da, uruk'ta, tepe gavra'da ve malatya il sınırları içindeki arslantepe höyüğü'nde rastlanmaktadır.

(bkz: tarih /@lonelycowboy)

devamını okuyayım »
04.03.2015 19:44