longitudinale posteriore

  • 4011
  • 13
  • 1
  • 0
  • geçen hafta

go kart yapan kızın başının kopması

tosfed lisansı olmayan işletmenin 1. dereceden suçlu olduğu kaza.

burada lisanslı pistlerin listesi var: http://www.tosfed.org.tr/…hobi_karting_pistleri.asp

hepimiz türkiye'de bu listedekinden çok daha fazla pist olduğunu biliyoruz.

http://www.tosfed.org.tr/sss.asp

buradaki 26. madde'de de lisans alma gereksinimleri var, "tosfed'in buradaki niyeti, her geçen gün sayısı artan pistleri denetim altına almak, belli bir standardı tutturmak ve hobi amaçlı da olsa bu sporu yapan yarış meraklılarının güvenliğini asgari ölçüde sağlayabilmektir." lisanslı bir pist olsaydı teftiş edilecekti ve böyle kazaya mahal veren uygulamalara yer verilmeyecekti ama muhtemelen lisans ücretinden dolayı işletmeciler buna yanaşmadı ve ölüme davetiye çıkardılar.

http://www.tosfed.org.tr/…anlar/hobikarting-pdf.pdf

bu da karting pistlerinin pist yönetmeliği. madde 7.4'te belirtildiği üzere kasksız ve uygun kıyafetsiz araç kullanımının hiçbir savunması yok.

bütün karting pistleri lisans almak zorunda bırakılmalı, tosfed denetimlerini sıklaştırmalı ve insan hayatını hiçe sayan bu gibi işletmelere göz açtırılmamalı. motorsporları gibi dibine kadar tehlikeli bir sporun adeta bir lunapark oyuncağıymışçasına amatör bir şekilde yapıldığı o kadar yer gördüm ki hep dile getirdiğim bir şeydi bu mekanların denetim altına alınması veya lisanssız yerlerin kapatılması. illa böyle bir olay mı yaşamalıydık toplum bilincinin oluşması için? illa birilerinin ölmesi mi lazım bazı şeyleri düşünmemiz, anlamamız için? 2 yaşındaki çocuk gibi deneme yanılmayla mı öğrenmemiz gerek gerçekten? bu kadar mı gerizekalıyız?

devamını okuyayım »
07.02.2013 21:11