lord eddard stark

  • 2039
  • 9
  • 8
  • 0
  • dün

moleküler biyoloji ve genetik

aptalca argümanlarla eleştirilmesinden nefret ediyorum.

bazı bu alanda kariyer yapmayı becerememiş tiplerin karalamalarından da ciddi anlamda sıkıldık. bu arkadaşlar aynen yaşar nuri öztürk gibi üç doğruya bir yanlış katıştırıp insanları hedeflerinden ve ideallerinden, ülkemizi ise yetişecek genç beyinlerden uzaklaştırıyorlar.

ben size işin doğrusunu anlatayım, siz de bu dezenformatif tiplerden kurtulun.

moleküler biyoloji ve genetik, bir temel bilimdir. bununla başlayalım. temel bilimler dediğimiz alanlar batıda en yüksek puanlarla öğrenci kabul eden ve mensuplarının tıp, mühendislik gibi alanlarda çalışanlara adeta bir kuledeymiş gibi tepeden baktığı bilim yuvalarıdır. (bkz: the big bang theory)

peki temel bilim nedir? yenir mi, içilir mi, çok para kazanılır mı?

temel bilimlere kısaca araştırma-geliştirmenin en yoğun olarak gerçekleştirildiği alanlardır, diyebiliriz. sıkça deneylerle, keşiflerle, teorilerle hemhal olacaksınız yani. yeni bir şeyler keşfedecek, yenilikleri takip edecek, sürekli güncel kalacaksınız. yani kısacası, kendinizi sürekli geliştirmenize imkan tanıyacak. bir hekim gibi hastane odasına takılı kalıp sabah akşam reçete yazmayacak, bir mimar gibi gecelerce çizimlerle boğuşmayacak, bir mühendis gibi hayatınız ameleler arasında geçmek zorunda kalmayacak.

para mevzusuna gelince, işte burası tamamen size kalmış. varsayılan olarak günümüzde "çok para" vaadeden bir bölüm kalmadı. tıp dahi can cekişme evresine girmek üzere, zira mantar gibi tıp fakülteleri açılıyor, hekim açığının 6 ila 8 yıl içinde kapanacağından söz ediliyor. bu, şu anda tıp tercih eden birisinin mezuniyet ya da uzmanlık dönemine denk geliyor neredeyse. yani ha genetik yazmışsınız, ha mühendislik ha tıp. kimse kucağınıza para yığmıyor.

fakat şu konu da bir gerçek, nasıl ki kalifiye olmayan bir mühendis özel sektörde 1000 liraya çalıştırılıyorsa, çalışmadan etmeden, o bar bu diskotek gezerek okuyan bir genetikçi de aynı ücretlerle ancak iş bulabiliyor. yeri geldiğinde bir ilaç şirketinde aylık 15000 liralara erişen de oluyor, kendi firmasını kurup zengin olan da. ama işin bu kısmı artık ticarete giriyor, ticarette başarı da beceriye ve ilişkilere, sermayeye ve bağlantılara bakıyor. bu mesleği seçip de sizi en tatmin edecek alan ise akademisyenlik. bunun için de çok çalışmanız ve iyi bir dil puanına sahip olmanız gerekli. öyp ve ylys bu alanda iyi imkanlar sunmaya başladı. sırf geçen sene içerisinde 20'ye yakın lysy, 60'a yakın öyp bir o kadar da cari alımla genetikçiler araştırma görevlisi olarak iş başı yaptılar.

genetik halihazırda geçtiğimiz on yıla tüm dünyada damgasını vurmuş, abd'nin son on yılda en büyük kaynağı ayırdığı bilim dalı. buna "geleceğin mesleği değil" deyip de ekonomi-iktisat okumaya yöneleyen akademik başarı sağlayamamış ya da bilimde değil de parada gözü olan arkadaşlar ekonomi-iktisat gibi ele ayağa düşmüş mesleklerine zannediyorum ki "geleceğin mesleği" olarak bakıyorlar. ben söyleyeyim sizlere, bu arkadaşların genetikle falan zaten hiç alakaları olmamış. bu arkadaşlara birileri "genetik geleceğin mesleği" deyince "oooo çok para var hafız demek ki" diyerek mesleğe atlayıp, parayı bulamayınca kafayı bozmuşlar. bir mesleğin geleceğin mesleği yapan, gelişime ve dönüşüme açık olmasıdır halbuki, çok para kazandırması değil. ki çok para kazandıran meslek mi kaldı aliminyum, git kuyumcu aç amk o zaman.

düzenleme: başkasının ağzından kendini anlatmak müthiş bir şey. daha o blogda defalarca ağzının payını verdiğim adamın gelip buraya yazması ise sübhanallah dedirtiyor. bu karalamaları yapan kişinin iş bulamama sebebi askerliğini yapmamış olmasıdır arkadaşlar. o yüzden hiçkimse bi tarafına takıp da cv'sini dahi incelememiş. durum bundan ibaret. kendi de kabul etti bunu zaten.

devamını okuyayım »
06.07.2013 04:09