lord esseginziki

  • 310
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

teoman

yumruk atma olayının ertesi günü yaptıklarını çok kafaya takacak, milyonlarca insanın izleyebileceği bir ekranda yaptıklarından dolayı pişmanlık duyacak ve hiç bir zaman gazeteciye yumruk atmaktan gurur duymacak olan insandır. bir anlık öfkeyle ve alkolün etkisiyle bence tamamen haklı olarak o yumruğu atmıştır. yumruk atmak konusundaki becereksizliği ön plana çıkmış, "cool" olamamıştır.

tutup da hala "gazeteci mesleğini yapmaya çalışıyor, emir büyük yerden, napsın ekmek parası, eleştiren her gazeteciyi dövelim mi" diye yorum yapmak ise fazlasıyla saçma gelmektedir bana. şöyle düşünelim; bir mağazaya girdiniz ve satış görevlisi size yapıştı bırakmıyor. elindeki malı satmak için sizi zorluyor, saygısız davranıyor. ama patron ona "ne kadar çok mal satarsan, o kadar kazanırsın" demiş. ekmek parası kazanıyor, size olabildiğince saygısız davranarak. bu satış görevlisine kafa atma isteğiyle yanıp tutuşmaz mısınız? he, belki normal bir anınızda olur ve siz içinize atar, içinizden küfür edip devam edersiniz. ama alkollüyseniz, bi de biraz moralsizseniz o satış görevlisinin yeri öpmesini sağlarsınız.

kimsenin kimseye vurmaya hakkı yoktur. çok doğru bir düşünce. ancak; okula gittiğiniz dönemde; artizlik yapmaya çalışan şımarık zengin çocuğuna öğretmenin vurduğu tokat size bir haz vermedi mi?

şayet teoman ünlü biri olmasa ve yine gazeteciler ona bu şekilde davransa (ne alakaysa artık, ama varsayıyoruz); ve teoman yine o ruh halinde olup, biraz da alkollü olsa; o yumruğu her türlü atardı. belki sonrasında dayak yerdi. ama o yumruğu atardı. çünkü teoman ünlü olmanın şımarıklığı yüzünden öyle bir hareket yapmamıştır. kendisini onca zaman bunaltan, daraltan, taciz eden gazetecilere karşı duyduğu öfke, o anki durumuyla birlikte gelen öfkeyle birleşip yumruğa dönüşmüştür. o yumruğun sebebini anlamak için de biraz olsun teoman'ı tanımak (şarkı sözlerini bilmek, samimi bir konserdeki tavırlarını görmek, röportajlarını okumak, ekranlarda kendisini izlemek gibi) gereklidir.

en başta söylemiştim, tekrar ediym, teoman'ın o yumruğu attığı için büyük pişmanlık duyduğuna nerdeyse eminim. sansasyon adam olmak, albümlerinin çok satması, yaptığı herşeyin çok beğenilmesi, konserlerinin dolması, efsane olayım tribi vb. bir sürü düşünce teoman'da mevcut değildir, çok uzun zamandır sadece içinden geleni yapar (ben öyle gördüm, öyle okudum). bu yüzden o magazin programlarında gördüğümüz sansasyon peşindeki; "jet ski ile kaybolup ıssız adaya düşen", "canlı yayında kafasında bardak kıran" adamlarla bir tutulmamalıdır. popülerlik peşinde değildir; "albümlerin hala nasıl satıyor, ben de çok şaşırıyorum" diyebilmiş bir insandır; kazanıcağını kazanmıştır "imkanı olmayanlar internetten indirsin problem değil" diyebilmiş bir insandır; iddialı değildir "mumya firarda filmini arkadaşlar toplanıp evde seyretmek çok zevkli oluyor" diyerek kendini tiye alabilmiş bir insandır.

teoman'ın şarkılarını ve şarkı sözlerini çok severim. müzikal anlamda inanılmaz şeyler çıkarttığını tabi ki düşünmüyorum ancak şarkı sözleri kısmında inanılmaz şeyler çıkarttığını fazlasıyla düşünüyorum. çok fazla röportajlarını okudum, kendisini programlarda izledim, konserlerine gittim ve bunlardan dolayı kendi kişiliğini bir nebze tanıdığımı düşünüyorum. basının bu kadar üstüne gelmesine, hatta ekşisözlükte ki başlığında ilk 400 entrisinin içinde doğru dürüst olumlu yorum olmayışına fazlasıyla uyuz olan bir insandım çünkü eleştirilerin geneli çarptırma yordamıyla sadece saldırmak için yapılmıştı. bu olayda da kendisinin attığı yumruğu fazlasıyla destekledim ancak hem hukuki olarak suçlu duruma düşmesi hem kendisiyle pek alakası olmayan bir çok insanın magazin basının gazıyla kendisine olan tiksinçliğinin artıcak olmasına üzüldüm. keşke kameralar açıkken yapmasaydı diyorum, bir yandan da ne güzel yapmış diyorum.

edit: ben pişman olduğuna nerdeyse eminim yazmışım, lakin teoman röportajında bir pişmanlık duymadığını belirtmiş ehehe. ama arkasından eklemiş "bir çok tebrik mesajı aldım". bu gördüğü destek yüzünden, öyle bir açıklama yapabilmiş zaten. kendi içinde yine önceleri pişmanlık duyduğuna lakin etrafından aldığı destek yüzünden, kendini haklı bir iş yaptığına inandırdığını düşünüyorum.

devamını okuyayım »
08.12.2007 17:18