loser blueser

  • 1586
  • 1
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

e-sigara

nisan editi: arkadaşlar şu sıralar çeşitli nedenlerle gümrükler epey sıkı denetim altında. takılan ürünler epey fazla (özellikle modlar ve kitler) sizin paketiniz geçebilir tabi bilemeyiz ama bu riskin her zamankinden fazla olduğunu göz önünde bulundurun.

kasım editi: e sigaraya başlama serüveninizde bu entry'de yer alan hiç bir linke itibar etmeyiniz. zira geçen sürede linkler pert oldu, ayrıca yurt dışından ürün getirmek işkence haline geldi, fasttech türkiye'ye gönderimi kapattı falan filan. linkler haricindeki genel bilgilendirme kısımları ise her zaman geçerlidir, dikkate alabilirsiniz.

--------------------------------------------

nedir?

elektronik sigara, sigarada bulunan ve bağımlılık yapan tek madde olan nikotin'i sıvı haldeyken ısıtıp buharlaştırarak ağız yoluyla ciğerlerinize çekmenize yarayan bi alet. sigarayı bırakma yöntemleri arasında sigarayı en az aratan (hatta hiç aratmayan) yöntem. çünkü teknik olarak sigarayı bırakıyorsunuz ama nikotini aynı sigara gibi nefesle vücuda almaya devam ediyorsunuz. bu aletle sigarayı bıraktıktan sonra nikotini de bırakmak isterseniz çaba harcamanız gerekir. ama nikotin oranını ayarlayabileceğiniz için zamanla azaltarak bırakmak mümkün.

temel olarak iki parçadan oluşur,

1. enerji kaynağı (yani pil)
2. atomizer (yani buharlaştırıcı)

pildeki güç kontrollü bir şekilde atomizere aktarılır ve atomizerin içinde bulunan özel sarılmış tel kızarır (tıpkı eski tip ampullerdeki gibi) kızaran telin içinden geçen emici özel bir ip veya pamuk vardır, bu malzeme içinde nikotin bulunan sıvıyı emer. emilen sıvı kızan tele ulaşır ve ısıyla buharlaşır. bu kadar komplike gibi görünen aletin temeli bu işte, ocağa su koyup kaynatmaktan çok farklı değil.

pilin gücü, verebildiği akım, bu akımın ayarlanabilmesi, atomizerin tasarımı, emiş gücü, buhar verme kapasitesi vs. vs. derken işler dallanıp budaklanır, farklı malzemelerle yüzlerce belki binlerce kombinasyon yapabileceğiniz kadar çok cihaz bulursunuz piyasada.

peki buharlaşan ve içimize çektiğimiz sıvının içinde neler var? temel olarak 3 madde var, pg (polypropylene glycol) vg (vegetable glycerin) ve nikotin. pg ve vg halihazırda diş macunundan kozmetik ürünlere hatta gıdalara kadar pek çok alanda yıllardır kullanılan ve şimdiye dek hiç bir zararı bulunamamış maddeler. nikotin ise zaten sigaranın içinde bulunan tek zararsız madde, patlıcan vb. gıdalarda da mevcut. çok yüksek dozlar haricinde bilinen bir zararı yok, kafeinden farksız.

zararlı mı? bildiğimiz kadarıyla pg+vg+nikotin karışımın bir zararı yok. ama işin içine likiti tatlandırmak amacıyla katılan aromalar girdiği zaman iş biraz değişiyor, çok büyük bir risk olmasa da yüksek miktarda aroma kullanımının böbrek sorunlarına yol açabileceği biliniyor. o yüzden likitteki aroma oranını %2-3 civarında tutmakta fayda var.

sağlıkla ilgili şurada detaylı yazılar var, türkçe: http://www.esigara.us/…ektronik-sigara-ve-saglik.5/

---------------------------------

peki yeni başlayan biri ne yapacak, nereden ne alacak? satın alabileceğiniz ve birbiriyle kombinleyebileceğiniz yüzlerce farklı cihaz/parça var. ama fazla uğraşmak istemiyorsanız, 400-450 lira civarında da bi bütçe ayırabilirseniz şu an alınabilecek en kaliteli sistemlerden birini ve en az 1 yıl başka bi masrafa girmeden kullanabileceğiz yedek parçaları yazayım:

çin'den alınacaklar:
1. kanger subox mini starter kit (temel cihaz - pil+atomizer başlangıç kiti)
2. kangertech subtank mini rba plus coil head (3 adet)
3. nıtecore d2 2-slot digital battery charger
4. https://www.fasttech.com/p/1428104
5. https://www.fasttech.com/p/2348000 (2 adet)
6. https://www.fasttech.com/p/2070403 (2 adet)
7. https://www.fasttech.com/…-koiler-wire-coiling-tool
8. https://www.fasttech.com/…inr18650-25r-3-6v-2500mah (2 adet)
(not: pilleri ayrı sipariş edin, 1.5 - 2 ayda gelirler. diğerleri en fazla 20 günde gelir)
(edit: uçaklarda lityum-iyon pil taşınmasını yasaklayan yeni düzenleme ile birlikte fasttech pil gönderimini durdurdu. tekrar açacaklar mı bilemiyoruz. şimdilik yurt içinden almakta fayda var. samsung 25r, sony vtc4 veya vtc5 alabilirsiniz istediğiniz satıcıdan.)

yurtiçinden alınacaklar:
9. http://www.buharistan.com/…h=111_116&product_id=689 (2 adet)
10. http://www.buharistan.com/…h=115_120&product_id=731 (3 adet)
11. http://www.buharistan.com/…h=115_119&product_id=967 (50 adet)

son olarak likit;

http://sigaramo.com/
http://www.buharistan.com/
http://www.vaporsbazar.com/

gibi siteler likit için en güvenilir sitelerdir. efkar, heisenberg gibi yerli üretim likitler de mevcut bu sitelerde. tavsiyem azar miktarlarda bol çeşitte ve farklı nikotin oranlarında likitler alarak deneme yapın. günde 1 paket sigara içen birisi için uygun olan likit 18 mg'lık likitlerdir, fakat belki daha azı sizi kesebilir, belki daha fazlasına ihtiyaç duyabilirsiniz vs. o yüzden azar ml'lik ve çeşitli nikotin oranlarında farklı aromalarda likitler alarak bir süre deneme yapın. veya şu tarz bir şey alabilirsiniz. herkesin sevdiği bir likiti sevmeyebilir veya hiç tavsiye edilmeyen bir likite bayılabilirsiniz, orası kişiden kişiye değişiyor.

not: çin sitelerinden kesinlikle likit almayın.

yukarıda verdiğim liste biraz fazla gibi görünebilir ama dediğim gibi bu listedeki her şeyi belirtilen miktarlarda alırsanız en az 1 sene likit haricinde hiç bir masrafınız olmayacak. likitlerin de ortalama olarak ml'si 1 lira desek ve günde en fazla 3-4 ml likit tüketileceğini düşünürsek günlük 7-10 tl olan sigara maliyetiniz 3-4 liraya düşecek. biraz alıştıktan sonra kendi likitinizi yaparsanız 3-4 liradan 1-2 liraya düşecek, ileride onu da anlatırım.

benim o kadar param yok, şimdi temel şeyleri alayım ileride ayrıntılara bakarım diyorsanız listedeki 1,3 ve 8 numarayı almanız gerekir, ayrıca 9, 10 ve 11'den en az 1'er adet almalısınız. yok daha da ucuza gelsin diyorsanız 8 numaradan 2 yerine 1 tane alabilir, 3 numara yerine şöyle bi alet alabilirsiniz. (ama bu kolay bozulur, benden söylemesi)

yok daha da ucuza gelsin diyorsanız bunun yarı fiyatına bile alabileceğiniz bir sürü şey var ama emin olun bir süre sonra size yetmemeye başlayacak, daha fazla para harcamış olacaksınız.

---------------------

ek olarak bilinmesi gerekenler:

- çinden alacağınız ürünlerin hepsi birlikte kocaman bir paket halinde gelmemesi için siparişleri ufak ufak paketlerde gelecek şekilde bölün, siteyle iletişime geçin hepsini birlikte göndermeyin diye. kargo paketi ne kadar büyük olursa gümrüğe takılma ihtimali o kadar artar.

- piller gemiyle taşındığı için diğer ürünlerden daha geç geliyorlar.

- tüm siparişler elinize ulaştıktan sonra cihazı şu videoda görüldüğü şekilde hazırlayıp içmeye başlayabilirsiniz.

- alacağınız kitte 2 farklı atomizer parçası var, occ olarak isimlendirilen ve 1 hafta kadar kullanabildiğiniz, normalde yeniden kurulamayan (yani işi bitince çöpe atmanız gereken) ama yine de yeniden hazırlanabilen parça, diğeri de rba olarak tabir edilen, 3-4 gün kullanıp sonra tel ve pamukla yeniden inşa edebileceğiniz parça.

- sizin asıl kullanacağınız parça rba'dır, bu yüzden bu parçadan birkaç tane yedek olarak almanızı tavsiye ettim listede. ileride ihtiyacınız olacak fazlasına. bell cap denilen şey de tank işlevi görüyor, içine likit doldurulan kısım. onun da fazlasına ihtiyacınız olacak.

- rba'yı yeniden inşa etmek için satın aldığınız teli uygun şekilde sarmanız gerekiyor. tavsiyem başlangıçta teli 2 mm boyutunda bir tornavidaya 8-9 tur sarın, buhar az derseniz ileride daha düşük dirençte sararsınız, yok boğazınızı yakarsa daha yüksek sararsınız. şu siteden tel sarımını hesaplayabiliyorsunuz: http://www.steam-engine.org/coil.asp

- kısa bir süre uğraştırır adamı ama alıştıktan sonra tel sarmak, pamuk koymak vs. çok kolay olacak.

her türlü sorunuz için yeşillendirebilirsiniz. çaylaklar da loserblueser@hotmail.com adresine mail atabilir, ama çaylakların sorularını düzenli olarak yanıtlayacağımın garantisini veremem.

------------------------

gelen bazı sorular:

- neden iki farklı siteden aynı pilleri alıyoruz?

çünkü çin sitesinde satılan pil yurtiçi sitelerde satılanlarla aynı kalitede ve yarı yarıya ucuz. o sebeple çinden 2 veya 4 adet pil sipariş veriyoruz. ancak gelmesi 2 ay süreceği için bu sürede cihazı kullanabilmek için bir iki tane de yurtiçinden pil almamız lazım. tavsiyem yurtiçinden 2 tane alın, biri bittiğinde şarj olana kadar (ortalama 4-5 saat) diğerini takar kullanırsınız. tek piliniz olursa şarjı bittiğinde 5 saat içemezsiniz.

- alacağımız cihazın usb kablosu var, o şekilde şarj olabiliyor. neden ayrıca şarj aleti alıyoruz?

cihaz kablosundan şarj olurken cihazı kullanmak riskli iş, arıza çıkarabilir. ayrıca alacağımız şarj aletinin 2 bölmesi olacak, elimizde de bol miktarda pil olacağı için rahatlıkla şarjı yapıp istediğimiz zaman cihazı kullanabileceğiz.

- listeye göre toplam 6 pil almış oluyoruz. çok değil mi?

çok değil. bu pillerin ortalama ömrü 100 döngü. yani 100 kez şarj deşarj olduğunda ciddi performans kaybı oluyor. listeyi en az 1 yıl gidecek, başka masraf çıkarmayacak şekilde hazırladığım için pili bol tuttum. 1 yılda 3 pilin ömrü hemen hemen tükenecek zaten. hem pilin gelmesi uzun sürdüğü için bir seferde bol miktarda almak mantıklı.

- bende normal şarj edilebilir kalem pil var, niye yeni pil alıyorum bu cihazda kullanamaz mıyım?

kullanamazsın. bu cihaz boyutu 18650 numarasıyla ifade edilen, kimyasal kodu da inr veya imr olan lityum iyon pillerle çalışır. bu özellikleri taşımayan piller zaten pil yuvasına uymaz, uyan lityum iyon piller de yine bu özellikleri taşımıyorlarsa cihazı bozma veya patlama riski yaratır. farklı boyut ve kimyadaki piller farklı e-sigaralarla kullanıma uygun olur. ayrıca listede yazdığım şarj aletiyle lityum iyon pillerle birlikte elinizdeki normal şarj edilebilir aa veya aaa pilleri de şarj edebilirsiniz.

- rba yerine occ coil denen şu parçalardan mı alsam?

alacağımız kitin içinde bir adet rba bir adet de occ coil bulunuyor. occ coil normalde 1 hafta kadar kullanıp çöpe atılan bir şey, ama sarıp yeniden kullanmak mümkün. rba ise kolay sarılıp tekrar tekrar kullanılması için üretilmiş bir şey. sarımı occ'den daha kolay. alışana kadar bir süre kullanmak için 1-2 paket 5'li occ coil alabilirsiniz, fakat listedeki rba parçasından da en az 1 tane almayı ihmal etmeyin. occ coil'lerin 0.5 ohm'luklarını değil 1.2 ve 1.5 ohm'luklarını tercih edin.

- teli kaç tur saracağım, neye göre hesaplayacağım?

şu siteyi kullanarak hangi kalınlıkta teli, hangi çapta cismin üzerine kaç tur sardığınızda kaç ohm'a denk geleceğini hesaplayabilirsiniz. deneme yanılma yöntemiyle size en uygun direnci bulursunuz. genelde 1 - 1.8 arası idealdir yeni başlayanlar için.

sitenin kullanımı şöyle: http://postimg.org/image/iylyvecmf/

devamını okuyayım »
27.10.2015 19:17