losgardil

  • aklıselim (565)
  • 611
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

deniz baykal

bu gece ntvnin konuğu olmuş siyasetçi.

gazetecilerin (genelde) beceriksiz sorularına rağmen güzel cevaplar vermiştir.
örneğin cumhurbaşkanlığı seçimi muhabbeti çok uzayınca (en önemli konulardan olmakla birlikte tek konu o değil tabii) ve bir gazeteci ekim ayındaki referandumdan bahsedince deniz baykal:
-"3 gün sonra seçim var haberiniz var mı? gündemde sıcak konular var bunları sormanızı isterim. seçimden sonra istediğiniz zaman yeniden geleyim, istediğiniz konuyu konuşalım." demiştir. adam kendisine güzel sorular sorulmasını beklemiş ve böylece kendini ifade etme şansı aramıştır.

- gemicik muhabbetine baykal'ı gazeteciler yöneltmişlerdir, o da bu konuyu açıklığa kavuşturmuştur.
- karısının mal beyanı ile ilgili konu ise recep tayyip erdoğan'ın kendisine yaptığı suçlamaların boyutu ile ilgili bir örnekte gündeme gelmiştir. ve görüldüğü gibi dürüst bir şekilde cevap vermiştir - bazı insanların hiç bir zaman yapamayacağı şekilde.

bu üstteki iki madde tartışmanın küçük bir bölümünü oluşturmaktadır. sadece bunu gündeme getirenler sanırım deniz baykal'ı bir şekilde - afedersiniz ama ucuz bir şekilde - karalamaya çalışan insanlardır.

sonuç olarak farkını gayet güzel bir şekilde ortaya koymuştur. türkiye ile ilgili konulardaki düşünceleri çok isabetli geldi bana. bir de (bonus olarak) köy enstitüsü dese harika olacaktı.
deniz baykal'a önceleri biraz antipati besliyor dahi olsam, bu açıkoturumdan sonra akıllıca konuşmaları ve politikası ile sempatimi kazanmıştır. tabii ki bunlar seçim öncesi konuşmaları ama en azından yalan dolan yok. asıl önemli olan seçim sonrası da belirttiği konularda aynı kararlılığı (meclisteki gücü doğrultusunda) göstermesidir - ki şu an bunu yapacağına inanıyorum.

devamını okuyayım »
20.07.2007 00:18