lost q

  • 408
  • 1
  • 1
  • 0
  • evvelsi gün

öğretmenler günü

televizyon seyreden biri, buna zamanı olan biri zaten değilim de, bu günlerde etrafımda televizyon açıksa da kapattırırım. dayanamıyorum çünkü haber kanallarının yaptığı haberleri görmeye. yok simit satan öğretmen, yok taksicilik yapan öğretmen, doğuda mahvolan öğretmen... geriliyorum gördükçe, çok moralim bozuluyor. bir öğretmen olarak kötü örnekleri değil, iyileri görmek, onlardan haberdar olmak istiyorum.

kendini öğretmen sanan ve varoluş nedenini çok fazla ciddiye alan bir kesim bu günlerde hemen biter. konu kesin onların maaş ve zor öğrencilerine gelir. ağlama lan diyip kafasına bir tane patlatasım geliyor hepsinin. bazı gerzeklerin eleştirmesine, genellemeler yapmasına yol açar bu kuş beyinliler. zaten herkes öğrencilik yaptı ya anasını satayım. herkesin fikri var öğretmenlik hakkında, atıp tutarlar buradan, konu üzerinden masturbasyon yaparlar. ben bankamatikten para çekiyorum diye borsa hakkında konuşuyor muyum? sende konuşmayacaksın!

bu ülkede başarılı, mesleğini çok seven, nefesini kolay bir şekilde paraya çeviren öğretmenler de var. onların haberinin yapılması, onların ön plana çıkarılması gerek.

4-5 ay önceydi, bir vakfın düzenlediği matematik yarışmasında beraberdik türkiyedeki 18 okuldan gelen 18 matematik öğretmeni ve 36 öğrenci ile. ben uzun zamandır kendimi bu kadar iyi hissetmemiştim. ne oluyor biliyor musun? mesleğini seven başarılı insanları görünce sen de aşkla sarılıyorsun bu işe. kadıköy anadolusu, istanbul erkeği, galatasarayı, bilfeni, tedi şusu busu.. ne harika eğitimciler var bu ülkede. böyle günlerde onları anlatmak gerek biraz, onları dinlemek gerek! onların başarılarını, çabalarını, eğitim hakkındaki fikirlerini.. onları göstermek gerek ki, örnek olsunlar.

***

herkes ne kadar çok her şeyi biliyor! en çok hiçbir şey hakkında pek fazla konuşmayanları seviyorum.

devamını okuyayım »
24.11.2012 03:01