love and others

  • şeker abi (600)
  • 606
  • 0
  • 0
  • 0
  • 5 ay önce

istiklal caddesi'nde 1 ayda 35 dükkanın kapanması

gece dışarı çıkmayı seven biriyim. 9-10 senedir de istiklal'in ve beyoğlu'nun gitmediğim mekanı kalmamıştır. 6-7 aydır da gece çıkınca ilk tercihim kadıköy. hem insan profili hem fiyatlar hem arkadaş çevresi diyelim bunun sebeplerine. geçen hafta üniversite'den bir arkadaşım istanbul'a geldi. herife ısrarla kadıköy diyorum, kabul etmiyor. "olm taksim'i özledim lan, mekanları özledim" diyor. e haklı, kaç yılımız geçmiş oralarda.

gittik nevizade'de yıllardır gittiğimiz bir mekana, işletmecisinden komisine kadar tanıdık. sarılmalar falan. iki erkeğiz diye mekanın en dibine aldı, kaldı ki ikimizi de tanıyor adam. ses etmedik. karı kızla işimiz yok sonuçta, muhabbete geldik. yemek yemedik. bi 70'lik rakı içtik,3-4 çeşit meze geldi, bir de meyve tabağı. hesap:430'un üstünü çizmiş 400 yapmış. fasıl var ama para verdikçe söyleyenlerden, adam gibi bir fasıl değil yani. bak iki kişi, meyhanede kişi başı 200... ben biliyorum başımıza bunun geleceğini o yüzden istemedim. neyse ödedik parayı. asmalı'da takıldığımız bir iki mekan var. oralara gidelim dedik. biri kafepi. kafepi'nin önünde "buyrun abi boş yerimiz var, üstte sigara içebilirsiniz" falan diyen bir eleman görünce vazgeçtik girmeye. yılların kafepi'si cumartesi günü sinek avlıyordu. jurnal sokak'a gittik. burada çok sevdiğim iki işletmeci arkadaşım var. oturduk mekanlarına, sordum "hayırdır ne iş?" diye araplar, suriyeliler falan bitirmiş. asmalı'da bildiğin mahalle baskısı oluşturuyorlarmış falan filan. neyse bir iki bira içip dorock'a geçelim dedi arkadaş. lan gitmeyeli 5-6 yıl olmuştur. gittik, yaşlı hissettik kendimizi. dorock'un bile müşteri profili değişmiş lan. millet hatun peşinde. bizi gezi parkı paklar dedik, gezi'ye gittik biralarımızı alıp... anam o ne! her yer arap her yer direniş...

anlayacağınız taksim'i, beyoğlu'nu ve istiklal'i bitirme çabaları sonuç vermiş. şahsen mecbur kalmadıkça bir daha gitmeyi düşünmüyorum. bağırsaklarımızı temizliyoruz diyen gebeşler düşünsün. he diğerleri derseniz de kuruyu ayıklayamayan yaşlar düşünsün.

devamını okuyayım »
03.09.2016 17:48