love and others

  • şekerpare (668)
  • 595
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

türkiye'de kadın olmak

geçen hafta bunun ne demek olduğunu anladım bir erkek olarak.

cumartesi gecesini kadıköy'de geçirdim. bir arkadaşıma gitmem gerekti ve metrobüse bindim. saat geç olduğu için metrobüste 6,7 kişiyiz. alayımız sarhoş, ayrı ayrı yerlerde. hepimiz büyük ihtimalle altımıza işemeden güzergahımızı tamamlamanın peşindeyiz. ileri duraklarda dingilin teki bindi metrobüse. bir kız tek başına oturuyor, direkt bunun yanına oturdu. ne yaptıysa kıza, kız kalkıp başka bir yere geçti. bu orospu çocuğu suratında pis bir sırıtışla tekrar ayaklandı. kızın yanına geçemeden ben kalkıp kızın yanına oturdum. kız teşekkür etti, rica ettim. kulaklığımı tekrar takıp müzik dinlemeye devam ettim. kendimi salsam sızacağım. kızın ineceği durak geldi, indi. son anda fark ettim bu dingil de indi. içime bir sıkıntı doğdu. metrobüs tam kapıları kapatırken şoförden rica ettim açtı kapıyı. koştur koştur gittim peşlerinden. bakırköy durağındayız. evim burada. doğma büyüme buralıyım. sokak avantajı bende.

kız önde, dingil arkada ben de bunların arkasında izliyorum. kız bunu fark etti, adımlarını hızlandırdı, adam da aynı şekilde. sonra bir de "aah ahh!" falan gibi naralar atıyor. tekrar koştum kızın yanına. kız beni görünce iyice tırstı amk. şebeke falan sandı galiba. kıza açıkladım. "senin peşinden indiğini görünce ben de indim" diye. evine kadar bıraktım kızı. adam da halen arkamızda ama bu sefer daha sinsi takip ediyor. gecenin 5'inde sokaklarda çıt yok, anlıyorum takip ettiğini. kızı evine bıraktım, apartman ışıkları sönene kadar da bekledim. saat geç olduğu için de kendi evime gitmeye karar verdim zaten birkaç sokak altta benim ev de. yürürken aklımdan çıkmış bu dingil. ters ışıkta yanıma düşen gölgeden fark ettim. büyük ihtimalle ya tecavüz ya da tacizini engellediğim için bana bilenmiş. onu tekrar fark ettiğimde bir tırsma aldı beni. içimden "inşallah mevcut deliklerden faydalanmaz da yeni delik açar" diye geçiriyorum. polisi aradım "ortada net bir şey yok bizlik bir mevzu değil, belki sadece evine gidiyordur" falan dediler. haklılar. onlar önce değil sonra gelir. polis dediğimiz kurum "olay yeri inceleme" için yaratılmış. buradan da polisle bir olay yaşandığında "başınıza bir şey gelse ilk polisi ararsınız ama" diyen orospu çocuklarına selam olsun. ararız ama gelmezler.

neyse öyle ya da böyle atlattım herifi. gerçi onu da anlatayım. haksızlık olmasın. düşen uçakta ateist kalmaz misali, sabah ezanı sesini duyup camiye girdim. 3-4 kişi cemaat var. gelen beni görüp "tövbe tövbe" çekerek güne ekstra sevap pointsle başlıyor. müthiş hizmet. namaz kılmayı da düşündüm de o alkol kokusuyla son namazım olabilirdi. hatta eğer allah ve müslümanlık varsa haksız yere cennetten köşküm bile olabilirdi namaz kılarken öldüğüm için. tırıs tırıs bekledim namazın bitmesini. çıkanlara ispirto gibi kokumla "allah kabul etsin" çektim. yağmurdan kaçarken doluya mı tutulmuştum? yok yok. amcalara anlattım durumu, 75 yaş ortalamalı çetemle beraber evime kadar güvenle gittim. birkaç el öpmesi "bak allah seni camiye getirtti, bırak şu boku" nasihatleri "yok amca zaten normalde içmem, arkadaşın doğumgünü" falan yalanlarından sonra. belki yeni bir özgecan vakasını engellemiş olmanın tatlı gururuyla.

beyler, unutmayın. ilk zamanlar çok osuruk triplere girmiştik "dolmuşta kız varsa inmiyoruz" falan gibi. biraz gözünüz açık olsun. o gün o adam emeline ulaşsa belki toplumun bir kesimi #ayşecanlarölmesin yazarken diğer kesimi de "zaten kadıköy'den gelmiş" "gecenin o saatinde ne işi varmış?" "alkollüymüş" falan diye havlıyor olacaktı.

kızlar siz de dikkat edin. özellikle geç saatte dışardaysanız ve takip edildiğinizi anladıysanız işlek yerlerde gezin. tenha bile olsa bu tipler mobeseden falan tırsıp yanaşmayabilir. polisi de arayıp "takip ediliyorum" demeyin. işe yaramıyor. yalan söyleyin. "gasp edildim" falan diyin. gelince söylersiniz doğruyu.

amk ülke ülke değil fear factor. öğrendiğimiz, tecrübe ettiğimiz şeylere bak...

devamını okuyayım »