lucifer s smile

  • 1237
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

selvi boylum al yazmalım

beni hüngür hüngür ağlatan tek film. gözlerimi dolduran başka filmler* var ama bu hakkaten makaraları boşaltan bir hikaye ve anlatım.
yapılan bir sürü subjektif yorumun aksine film inanılmaz objektiftir ve her noktası gerçek hayatta olmaya en yakın noktalardır. yalnız:
1) "sevgi emektir" genellemesi yanlıştır efendim. cemşit'i seçmek her zaman olmaz. bu seçimi yapmak için bir sürü sosyolojik sebep var. asya kendine güvenen bir kadın olsa, birilerine sürekli muhtaç olmasa seçim böyle olmazdı.
2) bir çok rastlantı mevcut, onlar da üstüste geliyor. mesela kaza sonrası gelen buluşma samet konuşmaya başlamadan olsa gene ilyas'a giderdi asya.

hikayede en büyük hatayı ilyas yapıyor. ama sanılanın aksine dilek ile kırıştırarak, içki içerek değil karısıyla konuşmayarak yapıyor. köylü kızdır ne anlar diyor ve sürekli içine atıyor. zaten dilek'e gitmesinin nedeni de o. kendi ağzıyla: "rahatça küfredebildiğim, içimi dökebildiğim tek yer" diyerek gitmiştir. tamam karısıyla konuşmadı, ama gerçek dostları olsa gidip onlarla dertleşse olay bitecek. ilyas'ın bir sorunu da bu içine kapanıklığı. kamyonla* dertleşmek nereye kadar.

altçizgi: size aşık bir kadını bir kere yüzüstü bırakabilirsiniz, bir şekilde barışılır. ancak ikinci kez yaparsanız bindiğiniz dalı ilelebet kesmiş olabilirsiniz. size aşık olacaktır hala ama bi daha sizinle gelir mi orası çok mechul. bunun filmde yansıması asya'nın eve dönmesi ve ilyas'ı bulamamasıdır. orada ilyas evinde olsa, dilek'le bilmem nerelerde olmasa hikaye tertemiz olacaktır.

üstçizgi: ulan böyle gereksiz son olmaz. ilyas intihar eşiğinde, asya mutsuz, cemşit ise hayatı boyunca kendisini değil başkasını sevdiğini bildiği bir kadınla yaşayacak. özellikle sonuncusu çok vurucudur. cemşit aynı dilek'in yaptığı gibi "git" demeliydi... hem kendisi hem başkaları için...

ortaçizgi: filmin kilit noktası samet'in seçimiymiş gibi gösteriliyor ama o yaştaki çocuğun seçimi mi olur herşeyden önce. seçimlerinden ve haraketlerinden dolayı yargılanamacak bir yaştaki çocuğun seçimine ne bakıyorsunuz. asya'nın kararı bundan etkilenmiş gibi, bu da yaptığı en büyük hatadır. muhakemeler çoğunlukla yanlıştır, sonuçtaki dramın sebebi de esasen budur.

sonuçta çok güzel film velhasıl. (bkz: iyi film)

devamını okuyayım »
17.06.2006 12:34