lustralseyahat

  • 2465
  • 22
  • 6
  • 0
  • 3 gün önce

köye inen kurdu öldürüp elektrik direğine asmak

bir kısmı kaçınılmaz, bir kısmı saçmalık olan olaydır. gerekçeleriyle açıklayalım:

1- kurdu neden öldürdüler?

mecburdular. burada hayvan hakları konusunda benim kadar uğraşan kaç kişi var bilmiyorum, varsa aksi iddiası buyursun gelsin tartışalım. hayvanları sevelim lakin bazı konularda gerçekçi olalım. kurt vahşi bir hayvandır ve bizim sokakta evde beslediğimiz minnoş kediler köpekler gibi agucuk yaparak sevemezsin. götünü yer. bir köye kurt geldiğinde köylülerin "sıkılır gider zaten" diye beklemelerini ummak saçma olur. çünkü o kurt gitmez. hayvan aç. önce ahırlardaki kümeslerdeki hayvanlara, sonra da insanlara saldırır. yaralar ve hatta öldürür. babam emekli bir ormancı. kurtların parçaladığı insanlar -ve hatta bir bebek- konusunda hikayelerle değil bire bir bunların olduğunu görerek büyüdüm. ben çocukken bir dönem ormandaki lojmanlarda yaşadık. evet bildiğin ayı, kurt, tilki... hava kararınca lojmanın camından resmi geçit yaptıklarını görebilirdin. bahçede otururken önümden gelincik geçerdi, baykuş yavrularıyla oynardım. vahşi hayvan vahşi hayvandır, doğasında öldürmek vardır. sen evindeki hamam böceğine tahammül edemeyip elli tane zehir tableti koyarken, köylülerden canlarına kast edeceği kesin olan bir hayvanı ikna yoluyla köyden uzaklaştırmalarını bekleyemezsin.

2- bu hayvanların ölmesi mi gerekir?

hayır. yaban hayatın korunması için sözüm ona bir genel müdürlüğümüz var. adı da doğa koruma ve milli parklar genel müdürlüğü. bu müdürlüğün daire başkanlıkları da şunlar:

milli parklar dairesi
doğa koruma dairesi
hassas alanlar dairesi
yaban hayatı dairesi
av yönetimi dairesi
biyolojik çeşitlilik dairesi

bunlardan bizi ilgilendiren yaban hayatı dairesinin görevlerini şuradan okuduğunuzda ve detaylıca araştırdığınızda göreceksiniz ki aç kaldıkları için yerleşim yerlerine gelen yaban hayvanlarının insanlara ve evcil hayvanlara zarar vermelerini önlemek için gereken önlemi almak, bu sayede de yaban hayvanlarının öldürülmelerini engellemek bu dairenin görevi. zaman zaman haberlere çıkar, ya da belki görmüşsünüzdür, aşırı soğuk geçen kış aylarında kamyonlarla ormanlık alanlara parça etler atarlar, kuşlar için yem serperler. işte bunun daha organize şekilde olması ve risk altındaki köylerin belirlenmesi lazım. ama bizim ülkemizde böyle şeyler yapılmadığı için yabani hayvanlar açlıktan ölmemek için köylere iniyor, köylüler canlarının ve mallarının derdine düşerek bunları öldürüyor. iki tarafı da suçlayamayız. köyün muhtarı bu daireyle iletişime geçti mi, ne yaptı bilinmez. ama ulaşmasında fayda var.

3- öldürülen hayvanı direğe asmak da ne oluyor?

"ben malım" demenin bir yöntemi oluyor. hiçbir kurt sürüsü o köye geldiğinde "bizim kurt bacılarımızı kesip direğe asmışlar, üstüne işemişler" diye korkup geri dönmez. mahalle kavgası mı sandınız bunu? o kurt sürüsü açsa istersen her direğe bir kurt ölüsü as, gelir senin götünü yer. hayvan aç. senin vereceğin tehdit mesajı çok da postunda.

olayın özeti budur. kurt da köylü de kendince haklıdır. kurdu direğe asan maldır.

devamını okuyayım »
12.10.2013 01:42