m for vendetta

  • 204
  • 2
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

afet sonrası telefon konuşmaları 10 saniye olsun

başlık sınırından dolayı kırpılmış başlık.

"büyük afetlerden sonra cep telefonları ile konuşma süresi 10 saniyeyi aşmasın kampanyası" olacaktı aslında. buradan vodafone, türk telekom ve turkcell'e sesleniyorum...

lütfen ülke çapında büyük sayılabilecek afetler (olaylar) sonrasında telefon konuşmalarını otomatik olarak 10 saniye sonra sonlandırın.

deprem oldu, herkes birbirini aradı doğal olarak. buraya kadar sıkıntı yok ancak sonrası?

+iyi misiniz?
-iyiyiz.

bitti, bu kadar.

sonrasında kurulacak her cümle, bir başkasının hakkından çalmaktır. hayat hikayesi anlatmaya gerek yok!!!

ayarlayın abicim sistemlerinizi. 10 saniye sonra telefon konuşmaları otomatik sonlansın. alt yapılarınız madem milyonlarca insanın aynı anda konuşmasını kaldıramıyor, ki normaldir, böyle bir çözüme gidin ki insanlar ve yakınları mağdur olmasınlar.

edit: bazı arkadaşlar zor durumda kaldıysak ne olacak? 10 saniyede yerimizi nasıl bildireceğiz falan demişler. sevgili suserlar, şunda bir karar kılalım. enkaz altıdaki yakınınıza siz yardım edemezsiniz zaten. konuşarak onu enkaz altından çıkaramazsınız. yer bildirimine gelince...

+iyi misin hayatım?
-hayır, iyi değilim, enkaz altındayım!
+nerede?
-avcılar belediye binasında...

kaç saniye sürdü sizce? 10 saniye sürmemiştir emin olun. sonrasında hat mı kesildi? kesilmesi gerekiyor zaten! tam da bu sebepten kesilmesi gerekiyor. ayakta kalan 3-5 baz istasyonu var ve enkaz altında kalan bir başkası da yakınına ya da ilgili birimlere enkaz altında kaldığını bildirmeli. konuşması gerektiği kişi siz değilsiniz. enkaz altında kalan birisine yapılacak en büyük kötülüktür o telefon şarjını bitirene kadar konuşmak. ayrıca belki ufak ayarlamalar da yapılabilir. ilk konuşma 10 saniye, aynı kişiyle yapılacak 2. konuşma 30 saniye, 3. konuşma 45 saniye gibi. çokta büyük teknolojik olaylar değil bunlar.

devamını okuyayım »