magdalena

  • 1959
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 yıl önce

dövme

vücut sanatı. akademilerce kabul edilmeyen bir tür avam sanat. yüksek sanatın antitezi ama neredeyse onun kadar tarihe ve topluma ayna tutmuş bir sanat gerçeği.
daha çok zanaat'tır dövme. dövmecilerin ellerinde zangır zangır sallanan makinelerle koca koca sırtlara şahane desenler atabilmeleri bu gerçeği değiştirmez, aksine tamamen yansıtır da.
steril bir vücutta işi yoktur. malzeme ne kadar steril olursa olsun vücudunuza size ait olmayan bir şey "giriyor" ve sizinle kalıyor. kanserojen olup olmadığı da bilinmez.
hani biraz "yarımakıllılar"a göredir.
ama burada hassas bir nokta vardır: dövmeniz var diye size kaygıyla ve hatta "ahahaha yarım akıllı şey!" nidalarıyla yaklaşanların muhtemelen hiç bişeyin ucuna sürecek kadar bile aklı yoktur.
muhtemelen bu insanlar bu konuda konuşabilecekleri yegane konu olan "pişman mısın?" muhabbetine "evet çok pişmanım" cevabını duysalar bundan inanılmaz tatmin duyacaklardır.
ne kadar steril olduklarını anımsattığınız için hatta size gülümseyeceklerdir. "başka yaptırıcan mı?" sorularına "evet, sırtıma kocaman steril orta sınıf ahlakınızı zikeyim yazdırmayı düşünüyorum" demezsiniz, çünkü siz de eni konu bu ortamın bi parçasısınızdır. hatta bundan da mutlusunuzdur. evlerine gitmek, fiskos örtülerine, derya baykal programından arak zımbırtılarına bakmak, yüksek sesle "aa çok güzeeel!!" demeniz gerektiği anda yüzlerine bakıp "pişman mısın?" demek istersiniz.
ay ay ayyyy..böyle bişey yapsaydım göreceğim o surat ifadesi beni öyle çok güldürürdü ki, 150 kalem pirzola yiyip protein zehirlenmesi olmuş gibi düşer bayılırdım be.

devamını okuyayım »
29.05.2008 02:42