magnus

  • 1004
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

trilyonluk turkcell fiyaskosu

savunmaya çalışılan kurumlarla ilgili olarak söylentileri bir kenara bırakıp teknik fact'lara bakmamız gerekirse, öncelikle kolay çözülebilecek örneklerden bahsedelim.

ntvmsnbc; ilgili web sitesi kurulduğu günden bu yana bir kaç pentium 3 xeon 600 üzerinde çalışmaktadır. (not:kritik bir uygulama olmayan eksisozluk bile çok daha iyi donanıma sahiptir) reklam üzerinden milyonlarca dolar kazanılmasına rağmen, çok para gelsin, ama gitmesin mantalitesindeki hatalı bir yaklaşım yüzünden seçimler, depremler ve kritik durumlar karşısında ntvmsnbc zorlanmaktadır. bu nedendir ki, görev bilinci nedeniyle gereken önlemleri alan, disaster recovery bölgeleri kuran, yatırımları yapan bankalar (ör:hsbc) böyle durumlarda kesintisiz hizmet verebilmektedir. diğer gazetelerde de bildiğim kadarıyla durum aynıdır. yıllık reklam gelirlerinin 5'de birini upgrade'e ayırsalar böyle durumlar asla yaşanmaz.

turkcell; en yüksek kapasiteye ve kullanıcıya sahip gsm operatörünün network'u prime time diyebileceğimiz yoğun zamanlarda kapasite kullanımı %80 - %85 'lere dayanmaktadır, değil böyle kritik durumlar boğaz köprüleri üzerinde, trafikte, maçlarda vb. dahi hizmet veremez hale gelmektedir. tabi yapının ideali bu değildir, yatırımlar karlılığı arttırmak adına yeterli düzeyde yapılmamaktadır. bu sadece coverage değil, çok kolay, nispeten çok ufak yatırımlarla çözülebilecek web sitesi, gprs servisleri, sms gateway'lerinde de aynı şekildedir. turkcell'in web sitesini kullanan hemen her kullanıcı en az bir kez downtime yaşamıştır.

yatırımı da bir kenara bırakın turkcell'in elinde sayıyı tam olarak bilmesem de bir çok mobil gsm coverage arttırıcılar bulunmaktadır, bunlar alandaki cell büyüklüğünü arttırmak için kullanılan, microwave link ile yakın merkezlere bağlanan minibüslerdir, park orman vb. yerlerde çoğunuz görmüşsünüzdür. yaşanan olaylar sırasında sevgili turkcell zamanında bu araçların hepsini ilgili yoğunluk yaşanan alanlara sevk etmemiştir. yani ellerindeki imkanıda kullanamamıştır.

kıssadan hisse; gsm operatörü örneğinde olduğu gibi genelde buradaki bilgi sahibi olmadan fikir sahibi arkadaşlar gibi (ör:386 dx) tepki göstermeyen, bilmeden hatalı, kusurlu servis veren kurumların savunuculuğunu belki sadece muhalefet olsun diye yapan arkadaşlar, tepki ve şikayetlerini dile getirmeyen, susan toplumumuz yüzünden böyle problemleri yaşamaya devam ediyoruz, edeceğiz.

devamını okuyayım »
21.11.2003 10:24