magracer

  • 3836
  • 6
  • 1
  • 0
  • 4 gün önce

mansur yavaş

eğer seçmeni sandığa götürmeyi başarabilirse yüksek ihtimalle seçimi kazanacak adaydır.

chp'nin 2011 ve 2009 seçimlerinde oylarını karşılaştırdığımız zaman iki ilçe hariç oylarının mahallelerin en az yüzde 70'inde yükseldiğini görüyoruz. mahallelerinde oyların genel olarak azaldığı ilçeler tuzluçayır başta olmak üzere sol ağırlıklı ilçeler fakat bu ilçelerde dahi mahalle bazında yüzde 15'ten yukarı bir azalma yok. genel olarak baktığımız zaman chp oylarını yükseltiyor.

2011'de chp'nin oyunu yükselttiği mahallelerde akp'nin ve mhp'nin oyu azalmış, chp'nin oyunun azaldığı mahallelerde ise sol partilerin oyu artmış.

bu halde mansur yavaş'ın mhp'den ve akp'den büyük oy çalacağı aşikar. fakat sola yakın kesimler mansur yavaş'a karşı gelip oy vermeyebilirler. yine de melih gökçek nefretinin daha baskın çıkacağını düşünüyorum.

fakat esas olarak mansur yavaş ve chp seçimi kazanmak istiyorsa seçmeni mutlaka sandığa mümkün olan en yüksek katılımla götürmek zorunda. eğer yüksek katılım sağlanabilirse chp'nin şansı sadece ankara'da değil, tüm yurtta çok daha fazla artıyor.

şahsi kanaatim mansur yavaş'ın mhp seçmenini daha fazla ikna etmeye çalışması gerek. eğer mhp'den yeteri kadar oy devşirebilirse seçimi çok rahat kazanabilir.

devamını okuyayım »
05.03.2014 21:18