mahalist

  • 213
  • 10
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

requiem for a dream'ın kötü bir film olması

haklı şekilde eleştirilmeyen bir film. filmi eleştirenler demiş ve sormuş ki: "bu filmde uyuşturucudan başka bir şey yok. insanlar yalnızca junkie'lik yapıyorlar, hani onların hayatlarında yaşadıkları çelişkiler?" çok afedersiniz ama siz hayatınızda hiç artık uyuşturucu bağımlılığının son aşamasında insanlarla tanıştınız mı? onları uyuşturucuya itmiş olan etkenlerin artık onlar uyuşturucuya başladıktan aylar veya seneler sonra halen önemli olduğunu mu sanıyorsunuz? belli ki o insanların tamamına yakınının hayatında artık uyuşturucuyu kullanmak ve uyuşturucuyu elde etmekten başka bir şey kalmadığını bilmiyorsunuz da böyle bir filmi entelce sırf clash-conflict türünden ezbere terimlerle eleştirmeye kalkmışsınız.

filmi çok didaktik bulmuşlar. eh haliyle... uyuşturucu insanların hayatlarını mahvediyor, ve film bunu mükemmel şekilde gösteriyor. en sevdiklerin ellerinden kayıp giderken hiçbir şey yapamadan onların seni ve hayatı terk etmesini izliyorsun. ve son, beklediğinden ve umduğundan çok daha çabuk geliyor. biraz uyuşturucu bağımlılarının kendi ağızlarından hikayelerini okursanız filmin çok doğru bir temsil yaptığını görebilirsiniz.

ve film aynı zamanda görebilene şunu da söylüyor: hepiniz uyuşturucu kullanıyorsunuz, kiminiz televizyon gibi yavaş kiminiz eroin gibi hızlı öldürenlerden.

devamını okuyayım »
14.12.2017 11:42