makron

  • şeker abi (613)
  • 718
  • 11
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

lucifer

severek izlediğim dizi. öncelikle polisiye dizileri sevmediğimi ve izlemediğimi belirteyim. her şeyin önceden kurgulanmış olduğu çok belli oluyor genelde ve karakterler inanılmaz bir şekilde bir bilgiden yola çıkarak (örneğin nereden biliyorsa afrikada yetişen nadide bir bitkiden üretilen ilacın tek satıcısının los angeles'daki hede hödö mağazası olduğu bilgisi gibi) olayı çözüyorlar. bir kaç şüphelimiz olup, hiç tahmin etmediğimiz birisi çkıyor. kısacası polisiye diziler kendini tekrar eden ve yavan seyirlikler bence.

lucifer'e gelince öncelikle senaryo olarak polisiye kurgusu ortalama. bunun için izlenecek bir dizi değil kesinlikle. ancak lucifer karakterinin ve etrafındakilerin karakter gelişimleri, birbiriyle olan ilişkileri izlemeye değer. amerikan dizisi olmasına rağmen iyi bir mizah anlayışı var ve duygusal olarak hepimizin yaşadıklarını ele alan olaylar konu alınıyor.

oyunculuk olarak tom ellis neredeyse tek başına diziyi götürüyor diyebilirim. oynadığı lucifer karakterini çok inandırıcı buluyorum, sesinin rengi de çok iyi gitmiş. onun dışında maze karakterini oynayan lesley-ann brandt'te iyi bir iş çıkarıyor ancak diğer oyuncuların çok etkileyici olduklarını söyleyemem. gene de diğer karakterler biraz yüzeysel olsa da inandırıcılar. eğer dizi devam ederse daha çok karakterlerinin içine girebileceklerini düşünüyorum. ilk battlestar galactica dizisini izlediğimdeki oyunculuklarla son sezonlarını düşündüğümde arada çok fark olduğunu görüyorum. bu dizi o kadar uzun sürer mi? tartışmalı.

sonuç olarak eğlenerek izlediğim bir dizi. kafamdaki şeytan'ı gösterdiği için de özellikle hoşuma gittiğini itiraf etmeliyim. var yok onun tartışmasına girmeyeceğim ama eğer şeytan var ise, onun bir isyankar melek olduğu çıkarımını yapmıştım uzun zaman önce. dünyada tarih boyunca var olan otorite figürlerinin kendilerine isyan edenleri şeytan ilan ettiğini görünce, gezi olayları sırasında bana çapulcu denildiğini duyunca, açıkçası şeytan figürünü sorguladım. bence şeytan kötü değil. özgür iradeye inanan, bunu savunmak için otoriteye isyan eden bir karakter. gerçek kötüyü arıyorsak otoriteye bakmak daha doğru olabilir. bu dizi de bir bakıma iyi-kötü, otorite-isyan, bireysellik, özgürlükler, suç ve ceza, ebeveynler ve çocuklar üzerine düşündürtüyor. dizide lucifer'in asla yalan söylemediğini (eksik bilgi veriyor ama :) ), melek olan amendiel'in sıklıkla "iyilik" için yalan söylediğine dikkatinizi çekerim. şu anda devletimizin göstere göstere yalan söylemesi ile, yandaş olmayan basının, aydınların, sanatçıların gerçeği söylediğinde "terörist", "darbeci", "ajan" ilan edilmesinin ne farkı var? kusura bakmayın dizi yorumunu siyasete bağladım, o kadar içinde ki siyaset hayatımızın, bir şekilde giriyor her konunun içine.

devamını okuyayım »