malganis

  • azimli
  • hırçın golcü (291)
  • 1684
  • 1
  • 0
  • 0
  • geçen ay

sosyoloji

bu bölümün mezunu olarak olsa olsa siklenmeme diplomasına hak kazanırsınız.

nasıl mı?

örneğin, iş vereniniz sizi işten attı. hop naptınız? hemen hukukçunuza koştunuz. barolu, cüppeli über avukatımız bize hemen ne yapmamız gerektiğini kelime kelime anlattı. çünkü o yıllarca bunu okudu, yıllarca şey tecrübe etti, e bu işin piri o oldu. hukuk kuralları çerçevesinde size nasıl düşünmeniz gerektiğini, nasıl davranmanız gerektiğini anlattı. siz de tıpış tıpış gerekli işlemleri yaptınız, avukatınızın danışmanlık mı artık ne bok ücreti varsa onu verdiniz. devam.

basurunuz mu azdı? hooop soluğu göt doktorunda buldunuz. göt doktoru size acıyı biberi yasakladı. abdest alırken zorluk olmasın diye mesh kullanmayı önerdi (!). götünüze gliko bilmemne ilacı sürün, bişeyciğiniz kalmaz dedi. veyahut yoook bu göt yarrağı yemiş dedi, buna ameliyat lazım dedi. doktor dedi. götünüzü naptınız? hemen dayadınız lazerin altına. di mi? evet. dayadınız.

deprem oldu. naptınız hemen? mühendislere, mimarlara koştunuz. mimar bey bizim evde şöyle çatlak var dediniz. mühendisimiz çatlak dikse siklemedi, çaprazsa oo hemen güçlendirme yapalım dedi. niye? çünkü elinde beton mukavemet ölçeriyle geldi evinize, betonu ölçtü, demirlerinize baktı, etriye aralıklarına baktı. di mi. hop çözdü olayı. e senelerce okudu tabii. biz bilemeyiz onun bildiklerini. siz de binlerce lirayı mimar, mühendis dedi diye verdiniz. hiç düşünmediniz. içiniz rahat, güveniniz tam. çünkü, mimar, mühendis o. senelerce okudu di mi.

mesela hiç biriniz çıkıp; fakat öyle yasa mı olur, ben kabul etmiyorum bunu ve ben bu yasaya göre değil, şu yasaya göre yapıcam işlemlerimi demediniz. ben bundan sonra götümden değil sikimden sıçmak istiyorum, o yüzden siz komple dikiş atın bu göte, bağırsaklarımı da sikime yönlendirin, öyle yaşiycam ben demediniz. “çatlak mı? amaan, çatlaktan bişey olmaz, bu binayı benim emmi oğlum yaptı, yüzyıllardır binalar böyle yapılıyor, bir bok olmaz amınakelli, ne ki” demediniz.

niye demediniz lan? desenize?

eee, hasbel kadar bi gün (allah korusun) kendinizi sosyolojide buluverdiniz. yeni yeni şeyler öğrendiniiz , öğrendikçe etrafınızdakilerle tatlı tatlı paylaştınıız. ama noldu? “yavrum sen daha öğrencisin” denildi. siklemediniz. bizim tecrübelerimiz var, siz daha gençsiniz denildi mesela. sonra mezun oldunuz, işe girdiniz ne bileyim toplumda bir birey olarak anılmak için gerekli her boku yaptınız. ı-ıh. hiç kimse siklemedi sizi. yav yapmayın etmeyin, bakın ben şöyle şeyler gördüm, böyle şeyler okudum, bakın ben bu işin eğitimini aldım. yok. hiç kimse bir toplumsal fenomen karşısında "lan dur bir de şu bizim ahmete soralım, o sosyolog, o doğrusunu bilir" demedi.

hadi velev ki biri çıktı da dedi, bi sorak hele diye. siz sosyolog kardeşlerim insanların pek alıştığı, duymayı pek sevdiği, medya tarafından sürekli pompalanan ve "common sense" diye adlandırılan zırvalardan bahsetmekten hoşlanmadığınız için insanların nefretinin, karşı tarafın tepkilerinin, ne bileyim bütün o bahsi geçen fenomenlerin altını arayıp toplumsal belleğe, düşünce sistemlerine, kültürel akıntıya falan bakıp, olayları yargılamaya değil anlamlandırmaya çalıştınız ve etrafınızdakilere muhtemelen "haklı veyahut haksız" olacakları gaz, net, olgusal argümanlar sunamadınız.

otomatikman;

siz gene siklenmezsiniz.

"ee sen şimdi çok akademik yaklaştın ama" falan derler. veyahut "tamam ama ben bunu biliyorum bak, bilmemne" derler mesela. sonuçta gene siklenmemiş olursunuz. siz, insanlara duymak istediklerini söylemediğiniz sürece siklenmez ve onay alamazsınız. çünkü insanlar size adeta yalnızca kendilerini desteklemek için soru sorarlar gibidir herşey, ve siz karşı bir duruş geliştirdiğinizde, veyahut onların kendi düşüncelerini sorgulatmaya çalıştığınızda size gene kendi düşünceleri ekseni içerisinden cevaplar vermeye çalışırlar ve bu eksenden dışarı adım atmaya dair yaptığınız bütün davetler havada asılı kalır.

sizin senelerce üzerine çalışıp genel bir vizyon edindiğiniz, ve belli başlı algı biçimlerini kendinize kıçınıza kazıklar gire gire kazandırdığınız bu toplumsal düzlemde size verilen diplomanın üzerinde "sayın malganis, bu diploma sayesinde artık dünyanın en siklenmeyen ve bi sike derman olamayan insanlarının arasına katıldınız. sikimize kadar yolu olan terminolojiniz ve yorumlarınızla size başarılar dileriz" yazar. tepe tepe kullanmanız için kuşe kağıda basıp kaliteli bir dosyayla verirler size. bundan sonra isterseniz başucunuza, isterseniz arabanızın aynasına, isterseniz boynunuza asıp gezebilirsiniz siklenmeme diplomanızı. böylelikle insanlar "ha tamam lan bu sosyologmuş, buna sormasak da olur" diyebilir, kolayca sizi ve kendilerini gereksiz ve de bir o kadar antirifonstik sevgi kelebeği duygu ve düşünce dünyalarından uzak tutabilir, boşuna vakit kaybetmeden mutlu ve herşeyi bilen hayatlarına geri dönebilirler.

hayırlı olsun!

devamını okuyayım »
24.01.2016 17:38