manbearpig

  • 29
  • 7
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

99 milyon yıllık evrimleşmemiş karınca fosili

diyelim ki bu arkadaş gerçekten hiç değişime uğramamış ve bu kabul üzerinden yürüyelim. neden böyle olmuş? çünkü gizli kahramanımız dünya sikime minare götüme yaşayan bir karınca olduğundan, onu değişime zorlayacak bir mevzu son 100 milyon yıldır yaşanmamış.

peki eşşek kadar dinozorların bu 100 milyon yıllık süreçte kümeste takılacak hale gelmiş olmasına ne diyeceğiz?

bir canlı türünün radikal olarak evrim geçirmesi için, onu ilgilendiren koşulların değişmesi, yahut mevcut koşullara çok çok daha iyi adapte olmasını sağlayacak bir mutasyonun ortaya çıkması gerekir.

devasa boyutlu dinozorlar dünyada rahat rahat dolanırken, dünya bir takım tatsızlıklar sonucu bu kadar büyük boyutlu canlıları besleyemeyecek bir ortam halini aldı. dolayısıyla ufak canlılar evrimsel süreçte bir avantaj sağladılar ve dev boyutlu yaratıkları eleyip yollarına devam ettiler.

peki bu süreçte zaten fazlasıyla ufak olan ve ormanaltı ekosisteminde ekmeğinin peşinde koşan karıncayı ırgalayan bir durum olmuş mu? yoo.

işte ondan.

ps: aşırı derecede basitleştirip, atar-gider faktöründen arındırarak anlatmaya çalıştım. bilimi popülerleştirme adına içini boşaltmışsın yarrağım diyecek arkadaşlara neil ile birlikte tsıh diye burundan nefes vererek gülüyoruz.

devamını okuyayım »
09.12.2016 00:08