manend

  • 8
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

10 ekim 2017 katalonya bağımsızlık ilanı

fransa, almanya ve ab katalonya'nın bağımsızlığını tanımayacağını geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. işler ciddileşmeye başlayınca barcelona belediye başkanı bile bağımsızlık için erken bir zaman olduğunu söyledi. katalan lider defalarca bugünü işaret ederek bağımsızlıklarını ilan edeceğini, madrid ise böyle bir durum karşısında müdahale edeceğini söylemişti. hatta bağımsızlık açıklaması yapılması durumunda ispanyol polisinin katalan lideri gözaltına alacağı söylentileri de var.

şu an gözler türkiye saatiyle 19.00'da açıklama yapacak olan katalan lider carles puigdemont'da. kendisi için iki seçenek var. ya bağımsızlığı ilan etmeyecek, bunun yerine sembolik bir konuşma yapıp, madrid ve brüksel'e diyalog çağrısı yapacak. ya da katalonya'nın bağımsızlığını ilan edecek ve diğer bağımsızlık yanlısı politikacılarla gözaltına alınacak, katalonya karışacak. arkasında desteğini aldığı katalanlar karşısında ise kendi topraklarındaki özerk yönetimlerin de bağımsızlık sevdasına düşmesinden korkan avrupa'nın ağır topları var. muhtemelen bağımsızlığı erteleyeceğini düşünüyorum fakat kendisi bir daha bugünkü gibi bir fırsatı çok uzun bir süre boyunca elde edemeyebilir. bunu kendisi de biliyor.

ne olacağını kestirmek güç fakat kesin olan bir şey var ki o da özellikle ortadoğu'da her toplumsal olayda devlet politikalarını en ağır şekilde eleştiren ve teröristlerin de desteğini alan özerk yönetimlerin bağımsızlık ilan etmelerine açık destek veren avrupa'nın aynı olaylar kendi içinde görüldüğünde görüşlerinin 180 derece değiştiğidir.

keser döner sap döner gün gelir hesap döner.

devamını okuyayım »