maria mercedes

  • 266
  • 0
  • 0
  • 0
  • 7 yıl önce

the dr. oz show

türkiye'de, star tvden dilimize çevrilmiş versiyonuyla izleyebildiğimiz, öğlen kuşağındaki kusunç, kavga gürültü polemik üçlemesini içeren, hiçbir öğreticiliği olmadığı gibi izleyenleri daha aşağıya çekip çirkefliği normalleştiren programların karşısına konularak, güzel ülkem için hayırlara vesile olacağını düşündüğüm show programıdır.

dr.öz'ün bu kadar izlenebilir olmasının en önemli sebebi, tıbbi terimler kullanarak kimsenin anlamayacağı konuşmalar yapmak yerine, tıbbi bir konuyu, gerçekten çok basitleştirerek, herkesin anlayabileceği bir dilden, gereklli tüm görsel unsurları da kullanarak anlatmasıdır.
mesela oprah winfrey show'a çıktığı günlerden beri süregelen bir alışkanlığı, programa organ getirerek, anlatacağı şeyi, onun üstünde göstererek herkesin hafızasında kalabilecek şekilde anlatmasıdır.
(bunun yanı sıra şemalar, canlı veya cansız mankenler falan da kullanır ama ben en çok organ üzerinden anlatmasını seviyorum)
diğer doktorların aksine, yerinde oturup, "spor yapın, günde 1 saat yürüyün, bilmemkaç zaman şunu yapın, 2 saat bunu yapın" diye buyurmak yerine, gerçekçi davranıp, spor yapmaya üşenen insanlara da hitap edebilmek için, egzersizi eğlenceli hale getirir ve kalkıp bunu kendisi gösterir.

ayrıca programında cinsel konulardan da hem tıbbi hem de eğlenceli bir biçimde bahsedebiliyor olması, programa katılan seyricilerinde bir o kadar rahat olması, eminim canım ülkemdeki insanların da dikkatini çekecek, bunları öğrenmenin utanılacak birşey olmadığını idrak ederek, bu konudaki gereksiz utangaçlığın getirdiği cehaletin de azalmasına vesile olacağına inanıyorum.

bu arada normalde hiç dikkat etmediğiniz şeyler üzerine, çok önemli ve basit tavsiyelerde bulunarak da hayatımıza katkıda bulunuyor.

ha bir de, adam kamera karşısında o kadar rahatki, sanki evde karşı koltuktan anlatıyormuş gibi bir hisse kapılıyorsunuz.

bu adamı eleştirenler de var tabi, "o kadar da süper değil, ondan çok daha başarılı cerrahlar var, bu nasıl böyle aldı gitti bu kadar anlaşılır gibi değil" falan filan...
iyi de adam öğretici bir show yapıyor, ameliyathane de tabiki ondan çok daha başarılılar olabilir, ancak sosyal ortamda onun bilgileri daha kullanışlı, sebep bu.

sonuç itibariyle; ben sevdim, siz de bir göz atın diyebilirim...

devamını okuyayım »